X


Bitcoin ve Blockchain’de Gelişmekte olan 7 Trend

09:24
21 Ocak 2016
  • Blockchain uygulamaları artacak 

2016 yılında blockchain teknolojisinin daha fazla gelişmesi büyük bir olasılık. Dünya’nın önde gelen danışmanlık firmalarından olan PwC ve Deloitte finansal ortalık için aktif olarak çalıştıklarını duyurdu. Geçtiğimiz gün CoinDesk’te yayınlanan “ Deloitte: 2016’ da Blockchain Gerçekleri” adlı yazıda: “Blockchain teknolojisinin mevcut kullanım durumlarında artış görmeyi bekliyoruz. Her geçen gün artan sayıda tamamen yeni kullanım alanları çoğalmakta ve bunu destekleyen finansal kurumlar artmaktadır” ifadesi kullanılıyor.

Deloitte gibi dünyaca bilinen bir şirketin blockchain hakkındaki görüşleri oldukça umut verici. 2016 yıllında blockchain teknolojisini bambaşka alanlarda görebiliriz.

  • Düzenleme ve mevzuat uygulamaları artacak

Geçtiğimiz yıl büyük finansal kurumların Bitcoin ve blockchain teknolojisini denemek  ve geliştirmek için çok sayıda girişimde bulunduğunu gördük.  Hatta geleneksel hizmet sağlayıcıları blockchain teknolojisini  kendi hizmetlerine uyarladılar.

Son olarak ABD Ticari Mal Sözleşme Komisyonu (ABD Commodıty Future Tradıng CommissCFTC), Teknoloji Danışma Kurulu Toplantısında blockchain teknolojinin uygulamasını tartıştılar. Bu şekilde devlet kurumlarında Bitcoin ve blockchain teknolojilerinin konuşulması, 2016 yıllında Bitcoin’in gelişimine pozitif etki sağlayacaktır.

  • Bitcoin para birimi olarak büyümeye devam edecek

Skype’ın yönetim kurulu üyesi ve eski operasyon yöneticisi Michael Jackson “2016’da Bitcoin’in Büyük sorunu: 1 milyon kullanıcı” adlı yazısında bu sene ki büyüme potansiyeline vurgu yaparak: “Bizim eksikliğimize rağmen Bitcoin ilerlemesini sürdürdü. Yedi yıldır herhangi bir aksaklık olmadan 7 gün 24 saat çalışarak Bitcoin ve blockchain güvenilirliğini kanıtlamıştır ” ifadelerine yer verdi.

2016 yıllında Bitcoin,  Facebook ve Twitter gibi dünya çapında popüler olan sosyal medya siteleri için kullanımda görebiliriz.  Bu şekilde sosyal medya da kullanılması, Bitcoin kullanıcı sayısının daha hızlı artmasını sağlayacaktır.

  • Yurtdışı para transferinde Bitcoin kullanımı artacak

2015 yılında Dünya’nın önde gelen finans şirketleri Bitcoin’nin potansiyelini görüp, bu konuda araştırma projeleri ve yatırımlar yaptılar. Bu şirketlerin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde blockchain teknolojisini kullanmak için adım atması büyük olasılık olarak görünüyor. Önde gelen finans şirketleri yaptıkları araştırmalarda, Bitcoin’in özellikle yurt dışı para transferlerinde kullanımının, SWIFT sistemini değiştirme olasılığını gördüler.

Bitcoin’in bankacılık sistemlerinde kullanılması, verilen hizmeti daha  hızlı, ucuz ve güvenli hale getirecektir.

  • Bitcoin fiyatları 2016’da yeniden yükselecek

Bitcoin’in en iyi yılı 2016 olabilir. Olgunlaşan alt yapısı ve her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanması, değerinde artış olacağının bir işareti.  Hatta bir çok kripto para danışmanı tarafından, Bitcoin fiyatının 2016 yılı içerisinde 650$’a kadar yükseleceği söyleniyor.

  • Uluslararası Ticaret Birliği tarafından Bitcoin’in önemi kanıtlanacak

Blockchain gibi yenilikçi teknolojiler kurumlar için umut verici yeni bir yol. Deloitte’in uzmanları; “Şirketlerin blockchain’i araştırması ve kullanması bu yıl artış gösterecektir.” şeklinde görüş bildiriyorlar. Bunun haricinde hali hazırda 40 finansal kurum tarafından New Yok merkezli R3 projesi, blockchain temelli yeni teknolojiler geliştirilmesi için başlatıldı.

  • Risk sermayesi blockchain teknolojisine akacak

Girişimci fonları giderek Blockchain’e olan kurumsal ilgiyi fark edecektir. Bu durum risk sermayesi şirketleriyle yeni ortaklıklar ve pazarlar yaratabilir.

Virtual Capital Ventures’dan William Mougayar, blockchain temelli yatırımların 2016 yılında toplamda 2.5 milyar USD’yi geçebileceğini söyledi. Bu rakamın son dönemde blockchain teknolojisine yatırım yapan bankaların yatırımlarını kapsamadığını da belirtelim.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar