f Bitcoin ve Altcoin'lerde Düşüşün Tetikleyicisi Olmuştu! FTX'in Kripto Para Satış Planında Kritik Değişiklik! › COINTURK

Bitcoin ve Altcoin’lerde Düşüşün Tetikleyicisi Olmuştu! FTX’in Kripto Para Satış Planında Kritik Değişiklik!

Özet

  • FTX, iflas sürecini yönetmek için elindeki 3.4 milyar dolarlık kripto parayı satma planında önemli bir değişiklik yaptı.

  • Yeni plan, kripto paraların satışıyla ilgili önceden kamuoyuna bildirimde bulunmama talebini içeriyor, bu da piyasada paniğin önlenmesini amaçlıyor.

  • FTX yönetimi, ABD Adalet Bakanlığı'nın endişelerini gidermeye çalışarak iflas sürecini yönetmeye devam ediyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
11:00
13 Eylül 2023

İflas eden kripto para borsası FTX, fonları alacaklılara iade etmeden önce elinde tuttuğu yaklaşık 3.4 milyar dolarlık kripto parayı satarak nakte dönüştürmek istiyor. Kripto para borsasının iflas sürecini yönetmesi için görevlendirilen yeni yönetim, ABD’deki federal kurumların endişelerini gidererek yatıştırmak için kripto para satışı planında önemli bir değişiklik yaptı.

FTX’in 3.4 Milyar Dolarlık Kripto Para Satışındaki Kritik Değişiklik

Kripto para borsası FTX, ABD Adalet Bakanlığı‘nın iflas şubesi ABD Mütevelli Heyeti’ne 12 Eylül’de yaptığı başvuruda genel olarak dile getirilen endişeleri gidermeye çalışırken, milyarlarca dolarlık kripto para satışı planında kritik bir değişiklik yaptı.

Sunulan yeni plan teklifinde FTX, kripto para piyasasını sarsan etkileri göz önüne alındığında gerçekleştirilecek kripto para satışlarıyla ilgili önceden kamuoyuna bildirimde bulunmama talebinde bulundu. Plandaki bu değişiklik, önde gelen bir kripto para oyuncusunun haftada 100 milyon dolar değerinde kripto para satacağı ihtimaliyle şimdiden kripto para piyasasının düşmesiyle piyasa genelinde paniğin tavan yapmasının ardından geldi. Yapılan değişiklikle FTX, elindeki kripto paraların satışını öncesinde herhangi bir bildirimde bulunmadan gerçekleştirmesini sağlayacak.

ABD Mütevelli Heyeti, başlangıçta FTX’in elindeki kripto paraları satma planına itiraz etmiş, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer kripto paraları satma planının başkalarının itiraz etmesine fırsat vermeyecek şekilde mümkün olduğunca her konuyu ele alacak şekilde detaylandırılmasını talep etmişti. FTX, ABD Mütevelli Heyeti ile vardığı uzlaşmada, kripto para borsasının alacaklılarını temsil eden komitelerin yanı sıra ABD Kayyumu’nu da özel olarak sürecin içinde tutmayı kabul etti. FTX, sunduğu yeni teklifle sürece itiraz edenlerin dile getirdikleri endişeleri gidererek yatıştırmanın yeterli olacağını umuyor.

Kripto para borsası hafta başında 1.16 milyar dolar değerinde Solana (SOL), 560 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC), 192 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH), 137 milyon dolar değerinde Aptos (APT), 120 milyon dolar değerinde Tehter (USDT), 119 milyon dolar değerinde XRP (XRP), 49 milyon dolar değerinde BitDAO (BIT), 46 milyon dolar değerinde Stargate Finance (STG), 41 milyon dolar değerinde Wrapped Bitcoin (WBTC) ve 37 milyon dolar değerinde Wrapped Ethereum (WETH) tuttuğunu açıklamıştı.

Gözler FTX’in Planı İçin Mahkemenin Vereceği Kararda

FTX’in iflas sürecine bakan ABD İflas Mahkemesi yargıcı John Dorsey bugün Delaware mahkemesi salonunda yapılacak duruşmada kripto para borsasının planını değerlendirerek kararını açıklaması bekleniyor.

Uzmanlar, ABD İflas Mahkemesi yargıcı Dorsey’in planı onaylama ihtimali kadar onaylamama ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekiyor olsalar da ortak beklenti planını onaylanacağı yönünde.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI