X


Bitcoin Vadelileri Gerçekten Kötü Olabilir Mi?

Önemli bir isme göre BTC vadelileri fiyat üzerinde olumsuz etki yaratıyor.
18:00
28 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) eğitimcisi Andreas Antonopoulos, vadeli işlem piyasalarının gerçekten de kripto para birimi fiyatlarını düşürdüğünü ve hisselerin düşünülenden farklı olduğunu dile getiriyor.

27 Kasım’da gerçekleşen YouTuber ile “Ivan on Tech” röportajında Antonopoulos, alışılmışın dışında Bitcoin vadeli işlemlerinin spot fiyatlar üzerindeki olumsuz fiyat etkisinden korktuğunu ifade etti. Ayrıca asıl korkması gereken kişilerin hodl’lar değil spekülatörler olduğunu da belirtti.

Bu Bir Komplo Değil

Nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemleri, birçok şirkette Bitcoin’in fiyatının sözleşme anlaşmaları öncesinde manipülasyona açık olduğun iddiasıyla yatırımcılar ve analistler tarafından sürekli olarak kuşku uyandırdı. Bilindiği gibi hem Chicago Mercantile Exchange (CME) hem de Chicago Board of Exchange (CBOE) bu varlıkları yatırımcılara sunuyor.

Anontonpolous konuşmasına bu korkuların doğru olabileceğini ifade ederek başladı ve şu sözleri kullandı:

2017’de Bitcoin balonunun çok hızlı bir şekilde yükselmeye başladığında ABD Hazinesi’nin, bu balonu durdurmak için vadeli işlem piyasalarının dağıtımını hızla izlemeye karar verdiğini biliyoruz. Pek çok insan bunu komplo olarak görüyor, ancak Hazine gibi kurumların görevlerine bakarsanız, bu aslında onların işi.

Fiyat baskısının aslında bir komplo meselesi olmadığını ifade eden Antonopoulos, kripto para birimlerine inanmayanların piyasaya dayalı bir yaklaşımı olduğunu belirtiyor. Bu durumun fiyatları sıfırlamadığını, ancak volatiliteyi biraz da olsa azalttığını da ekliyor.

Limitsiz Risk

Antonopoulos, vadeli işlem eleştirmenlerinin çoğu zaman nakit olarak ödenen kripto para vadeli işlemlerinin kısa süreli oluşuna ilişkin gerçek riskleri göz ardı ettiğini ifade etti. Bu konudaki potansiyel riskin çok büyük olduğunu dile getiren Antonopoulos şu ifadeleri kullandı:

Eğer kurumsal yatırımcılar yenilenmiş bir Bitcoin balonu ile karşı karşıya kaldılarsa ve piyasaya karşı bir kontrastlı pozisyon almaya devam ederlerse bir kara deliğe girmiş olabilirler.

Bunun yanında Antonopoulos geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda hashrate’e değinmiş ve yarılanma sonrasında bu oranın normale döneceğini dile getirmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar