reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
27 Mayıs 2019

Haftaya 8180$ seviyesinden düşüşle başlayan Bitcoin, hafta içerisinde 7450$ seviyesine kadar geriledi. Ancak bu seviyeden atağa kalkan boğalar Bitcoin fiyatının 8600$ seviyelerine kadar yükselmesini sağladılar. Dolayısı ile Bitcoin yatırımcısı 10000$ hedefiyle yeni bir heyecana yelken açtı. Ancak Altcoin piyasasında maalesef aynı heyecanı göremiyoruz. Bitcoin’in bu hareketinin yanında altcoin tarafının durağan seyrettiğini söyleyebiliriz.

Uzun Vade

Daha önceden de uzun vade grafiklerini paylaşmıştım. Bu hafta da uzun vade grafiklere göz atmanın faydalı olacağını düşündüm.

Haftalık grafiğe göre 6100$ seviyesi kırıldıktan sonra bir ay içerisinde 8600$ seviyelerine geldik. Gerçekten güzel bir performans olduğunu söyleyebilirim. Bu noktadan sonra boğa piyasasının başladığını düşünüyorum. Ancak bu bir anda 20000$ seviyelerine gideceğimiz anlamına gelmiyor. Çünkü önümüzdeki süreç içerisinde mutla bir düzeltme hareketi olacağını değerlendiriyorum. Tabi bu düzeltmenin ne kadar süreceği fiyatın hangi seviyelere düşeceğini net olarak söylemek mümkün değil. Grafikler üzerinden belirlediğimiz destek ve direnç seviyeleri ve indikatör verileni göz önüne alarak düzletmeleri takip etmek gerekir. Bu aşamada fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendiriyorum (tamamen şahsi fikrimdir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyiniz.). 6100$ seviyesinin altını da stop seviyesi olarak takip etmenin uygun olacağını düşünüyorum.

Haftalık grafik üzerinden FIBO seviyelerini incelediğimizde; FIBO 0,382 (9650$) ve FIBO 0,5 (11650$) seviyelerinin mevcut yükselişin önemli direnç seviyelerini oluşturduğunu görüyoruz. Bu iki seviye arasında da 10000$ psikolojik direnç seviyesi de bulunuyor. FIBO 0,382 (9650$) seviyesi başta olmak üzere belirttiğim bu direnç seviyelerini önemle takip etmek uygun olacaktır. Stratejinize göre realizasyon yapmak veya short pozisyon için fırsat kollamak için uygun seviyeler olduğunu düşünüyorum.

Haftanın Teknik Gelişmeleri

Haftaya genel çerçeveden baktığımızda; Bitcoinin B trendinin üzerindeki konumunu bu hafta da muhafaza ettiğini görüyoruz. Bunun neticesinde yukarı hareketin devamı da gelmiş.  Hafta başında başlayan düşüşte H (7450$) seviyesinin desteği dikkat çekiyor. H (7450$) seviyesinden güç alan boğalar hafta sonuna kadar ataklarını sürdürmüşler. Hafta kapanışında ise I (8500$) seviyesinin yukarı kırıldığını görüyoruz. RSI grafiğine baktığımızda; Bitcoin’in fiyatındaki dönüşle birlikte RSI değeri de yükselen trendinden dönüş vermiş. Bu da fiyat-RSI arasında yeni bir uyumsuzluk dalgası başlangıcı olduğunu bizlere gösteriyor.

Grafiğin kısa vade görünümünde; H (7450$) seviyesindeki destek I (8500$) seviyesinin kırılımı net olarak göze çarpıyor.

Teknik Grafiklere Dair Değerlendirmeler

Bitcoin bu hafta küçük bir düzeltme yaptıysa da yoluna devam etmeyi bildi. Tabi bazı yeni yatırımcılar için haftalardır süren bu yükseliş artık hiç bitmeyecekmiş gibi gelmeye başlamış olabilir. Ancak 2018 yılının ayazında kalan ve bu ayazdan ders alan bir yatırımcının aklında mutlaka bir düzeltmenin olacağı düşüncesi vardır diye düşünüyorum. Yeni veya eski tüm yatırımcılar için aslında endişelenecek bir durum yok aslında. Çünkü mevcut durum için grafiklerdeki gelişmeler boğa sezonunun devam edeceğini gösteriyor. Ancak yine de stratejimizi belirlememiz gerekiyor. Stoploss noktaları, kar alma bölgeleri, lot arttırma, parçalı alım ve maliyet düşürme vs. artık hangi düşünceye sahipseniz ona göre hamlelerinini planlamanız gerek. “Uzun vade” başlığında değindiğim hususlar da benim dikkat edeceğim bazı hususlara ışık tutuyor.

Kısa vadeyi biraz incelersek; mevcut durum için I (8500$) seviyesi yukarı kırılmış. Bu seviyenin üzerinde yeni hedef bölgemiz J (9800$) seviyesi olacaktır.  Tabi neredeyse soluksuz yükselen bir Bitcoin izledik. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte özellikle haftalık grafiklerdeki uzun vade direnç bölgeleri ile birlikte fiyat-RSI arası uyumsuzluğu takip etmek uygun olacaktır. Kısa vade de H (7450$) seviyesi önemli destek bölgesi olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 27.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.