reklamı kapat
  • BTC  :  30.942,47 ₺
  • ETH  :  2.180,11 ₺
  • BCH  :  3.508,67 ₺
  • XRP  :  2,17 ₺
  • NGC  :  1,42 ₺
  • BTC 30.942,47
  • ETH 2.180,11
  • BCH 3.508,67

Bitcoin Teknik Analizi

5 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 04.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

BTC bir önceki hafta sergilediği stabil durumunu maalesef bu hafta koruyamadı. Kripto paralar ile ilgili olumsuz bazı haberler piyasadaki satış baskını artırdı. Başta BTC olmak üzere bir çok kripto para bu hafta değer kaybı yaşadı. BTC haftaya 11800$ seviyesinden başlangıç yapmıştı. Gelen satış baskısı ile 7900$ seviyesine kadar geriledi. Bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla bir nebze toparlansa da hafta kapanışında 8400$ seviyesinde bulunuyor. Bu da yaklaşık %28’lik bir değer kaybı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlamış olduğum analizlerimdeki grafiklerde, yükselen trendin takibi için için T1-T6 trend çizgilerinin oluşturduğu kanalları kullanıyordum. Ancak T1 trendinin aşağı sert kırılması ile çizmiş olduğum yükseliş trendinin işler olması mümkün olmayacağından, grafiğimi güncellemek durumunda kaldım. Bu haftaki grafiğimde ise BTC aralık ayı ortasında bari yapmış olduğu düzeltme hareketinde meydana gelen alçalan takoz formasyonuna dikkat çekmek istedim.

Takoz (wedge) formasyonu şekilleri (Resim Kaynak)

Yeni grafiğimde alçalan takozları A ve B harfleri ile belirttim. İki alçalan takoz çizmemin özel bir nedeni bulunmamaktadır. Grafik içerisindeki sarkmaları ve trendlerdeki dönüş noktalarını göz önüne alarak iki adet alçalan takoz trendi oluşturdum. Alçalan takozların özelliği olarak trend çizgilerinin her ikisi de aşağı yönlüdür. Çizgiler birbirine yakınsayarak fiyatı giderek daralan bir bölgenin içine sıkıştırırlar. Bu sıkışma, kuvvetli bir kırılmanın sinyali olarak değerlendirilir.

Grafiği inceleyecek olursak, A takozu alt trendinden dört defa dönüş oluğu görülmektedir. Bu haftaki dönüşte B takozunun içerisine geçilmeye çalışmış fakat başarı olunamamış. Bu seviyeden aşağı gelen fiyat hali hazırda FIBO 0.786 seviyesinin hemen altında bulunuyor. Öncelikli olarak FIBO 0.786 seviyesinin üzerinde kalınması takoz içerisindeki yukarı hareketin devamı için önem arz etmektedir. B takozunun içerisine geçilirse hedefleyeceğimiz bölge B takozu üst trendi olacaktır. Bu seviyenin geçilmesi halinde FIBO 0.618 seviyesi direnç olarak takip edilmelidir. FIBO 0.618 seviyesi yukarı kırılımında ise A takozu üst trendi takibimizde olmalıdır. A takozu üst trendi yukarı hacimli bir şekilde kırılır ise BTC için yeni bir yükseliş trendi başlangıcı olması muhtemel diyebiliriz. (Hacim az olursa ve yatay da hareket devam eder ise çanak formasyonu oluşumu takip edilebilir.) A takozu üst trendi yukarı kırılımı gerçekleşmemesi durumunda ise alt trende doğru bir dalga oluşması muhtemel olacaktır.

Birkaç haftadır RSI indikatöründeki durumu grafiğim üzerinde belirtmiştim. RSI indikatörüne dikkat edecek olursanız 30 seviyesine çok yakın bölgede olduğunu göreceksiniz. 30 seviyesi aşırı satım bölgesi olduğundan, buradaki oluşacak tepki takip edilmelidir. Nitekim daha önceden RSI 30 bölgesinden gönüşleri grafiğimde belirtmiş bulunmaktayım.

WMA indikatörlü grafiğimize göz atacak olursak bu hafta WMA 144 seviyesinin sert bir şekilde aşağı kırıldığını görüyoruz. WMA 200 seviyesinin ise destek olarak çalışmasına rağmen üç barda da sarkma olduğu görülmekte. Toparlanma için tekrardan WMA 144’ ün üzerinde geçilmesi olumlu olacaktır. Eğer WMA 144 seviyesinin üzerine geçiş yapılır ise WMA 89’un güçlü bir direnç olarak çalışacağını düşünüyorum. WMA 200 seviyesi ise destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin altında satış baskısını artması muhtemel olacaktır.

loading...