reklamı kapat
  • BTC  :  30.931,10 ₺
  • ETH  :  2.179,37 ₺
  • BCH  :  3.505,09 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  1,39 ₺
  • BTC 30.931,10
  • ETH 2.179,37
  • BCH 3.505,09

Ethereum Teknik Analizi

5 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 04.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Kripto para piyasasındaki olumsuz havalara karşı duruşunu çok beğendiğim ETH bu hafta biraz darbe almış görünüyor. Haftaya 1250$ seviyesinden başlangıç yapan ETH hafta kapanışında ise 850$ seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık olarak %32’lik bir değer kaybı yaşadı. Hafta içerisindeki sert hareketleri ile yatırımcısında endişe yarattı diyebiliriz. Şimdi geçtiğimiz hafta gerçekleşen teknik durumlara göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.

Haftaya L1-L2 kanalı içerisinde başlayan ETH, gelen satış baskısı ile ne yazık ki kanal içerisinde tutunamayarak L1 trendini aşağı kırdı. L1 trendinin altına sarkma neticesinde bir tepki alımı olduğunu da görüyoruz. Fakat bu alımlar fiyatı tekrar L1-L2 kanalı içerisine taşımaya yetmeyecek şekilde gerçekleşmiş.(Tepki alımları L1 trendine ulaşınca satışa geçiliyor ve düşüş için onay alınmış oluyor.) Düşüşün onayı alınınca da satış baskısının arttığını görüyoruz. Gelen satış baskısıyla birlikte fiyatın 763$ seviyesine kadar gerileğini görmekteyiz. Bu seviye bir önceki düzeltme dalgasındaki dip seviyesine eşit olan bölge niteliği taşıyor. Bu seviyeden gelen tepki ile bir miktar toparlanma olduğunu görüyoruz. Ancak haftanın son gününde ise satışlar yeniden hızlanıyor. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

ETH’un düzeltme hareketindeki bu dönüşün bir önceki dip ile aynı seviyeden gerçekleşmesi, kısa vade için bir ikili dip formasyonu oluşumunun mümkün olabileceğine dair sinyal veriyor diyebiliriz. Grafik üzerinde pembe çizgilerle belirttiğim şema kabaca ikili dip formasyonunu belirtmektedir. Formasyonun çalışması durumunda Takip edeceğimiz ilk direnç FIBO 0.236 seviyesi olacaktır. Bu seviyenin üzerinde ise sırasıyla FIBO 0.382 ve FIBO 0.5 seviyeleri direnç olarak takibimizde olmalıdır. FIBO dirençleri yukarı doğru geçilirse hedef bölgemiz tarihi zirvemiz olacaktır. Bu noktada L1-L4 trendleriden uzaklaşıldığından bu trendlerin çalışması mümkün olamayacaktır. Fiyatın FIBO 0 seviyesinin altına inmesi ise ikili dip görüntüsünü bozacaktır ve satış baskısının devamına sebep olacaktır. RSI indikatörüne dikkat edecek olursak yönün aşağı olduğunu görüyoruz ki bu yükselişin desteklenmediği anlamına gelmektedir. RSI değerinin 40 olması ise satış baskısının devamını göstermekte ve RSI 30 seviyelerine kadar daha düşüş ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

loading...