reklamı kapat

Bitcoin Sefalet Endeksi Hizmetinizde!

11 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Wall Street stratejisti ve Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı Tom Lee oldukça ilginç bir endeks geliştirdi. Lee’nin “Bitcoin Sefalet Endeksi” olarak isimlendirdiği endeks yatırımcılara, o anki fiyata göre BTC sahiplerinin “ne kadar sefil olduğunu” ve bitcoin almak için iyi bir zaman olup olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Sefalet Endeksi, yatırımcıların BTC borsalarında yaşanan yüksek volatiliteyi avantaja çevirmesi için oluşturulmuş bir yatırım aracı. 0 ile 100 arası bir ölçeğe göre hesaplanan endeks kazanan işlemlerin toplam işlemlere oranı ve volatilite gibi birçok faktörü göz önünde bulunduruyor. İndikatörün düşük olması o anki alımların ‘yatırım açısından iyi’ olduğu anlamına geliyor. Tam tersi bir durum, o an BTC almanın avantajlı olmadığı anlamına geliyor. Lee Cuma günü katıldığı CNBC programında şöyle konuştu:

“Bitcoin sefalet endeksi ‘sefalet’ seviyesindeyse (27’nin altı) bitcoin 12 aylık periyotta en iyi performansını gösteriyor demektir. Böyle bir durumda yapacağınız yatırım size ileride oldukça iyi bir kazanç getirecektir. Hemen hemen her yıl bir sinyal üretilir.”

CNBC programında şu anki indeksin 18.8’de olduğu ve bunun 6 Ekim 2011’den beri en düşük seviye olduğu belirtiliyor. Yani endekse göre alım için oldukça uygun bir zaman.

Thomas Lee BTC fiyatına yönelik olumlu tahminleriyle biliniyor. Lee’yi programına konuk eden CNBC de Lee’yi “bitcoin’e yönelik düzgün tahminler yapan ve düzenli olarak rapor yayınlanan tek Wall Street stratejisti” olarak tanıtıyor.

Bitcoin Aralık 2017’deki değerinin yarısından fazlasını kaybetmiş durumda. Öyle ki bitcoin  haberimizin hazırlandığı sırada 8600 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Buna rağmen Lee inadından vazgeçmiyor ve 25 bin dolarlık BTC tahmininin yıl sonuna kadar gerçekleşeceğini savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER