X

Bitcoin Private Nedir?

Bitcoin Private adından da anlaşılacağı üzere gizlilik odaklı kripto paralardan biri...
11:00
2 Haziran 2020

Bitcoin Private, Bitcoin Blockchain’inden fork’lanmış gizlilik odaklı bir kripto paradır. Bitcoin Private (BTCP) piyasa lideri Bitcoin’in Blockchain’inden fork’lanmış kripto paralar arasında yer alıyor. BTCP’nin sahip olduğu belirli özellikler onu BCH ya da BTG gibi diğer BTC fork’larından ayırıyor. Bitcoin Private “birleşik-fork” yönteminin ilk örneği diyebiliriz.

BTCP Fork

Bitcoin ile ZClassic’ten (ZCL) aynı anda fork’lanarak meydana getirilen Bitcoin Private (BTCP) adından da anlaşılacağı üzere gizlilik odaklı kripto paralardan. İki kaliteli kripto paranın özelliklerini bir Blockchain’de birleştirme arzusu duyan BTCP ekibi bu amacını gerçekleştirmek için Şubat 2018’de bir adım atarak söz konusu fork’u gerçekleştirdi. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren değer kazanmaya devam eden kripto para, topluluk tarafından yönetiliyor.

BTCP Nedir?

Bitcoin Private iki farklı işlem sisteminin karışımı olarak görülüyor: Şeffaf ve korunmuş işlemler. Şeffaf işlemler Bitcoin ağındakilerle aynı prensipleri paylaşıyor. Bu prensiplere göre ağdaki işlemlerin miktarı, rotasyonu, imzası gibi veriler herkesin ulaşabileceği şekilde Blockchain üzerinde depolanıyor. Öte yandan korunmuş işlemler tüm bu detayları JoinSplit adı verilen bir blokta şifreliyor. Korunmuş işlemler doğrulanabiliyor ancak üçüncü kişiler tarafından görüntülenemiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Private

Bitcoin Private gizli kripto para işlemlerinin daha yaygın hale gelmesini ve ekosistemde merkezsizliğin sağlanmasını amaçlıyor. Genellikle bir kripto paranın Blockchain‘i üzerinde hard fork gerçekleştirildiğinde iki ayrı para meydana gelir. Başka bir ifadeyle hard fork işlemi bir kripto paranın mevcut kodunu değiştirir. Ancak BTCP, BTC ve ZCL zincirlerinin eş zamanlı bir şekilde fork’lanmasıyla oluştu. Bu nedenle BTCP kaynağının çoğu BTC ve ZCL sahiplerinde bulunuyor.

Gizlilik odaklı kripto paralar tarafından kullanılan zk-SNARKs protokolünü kullanan BTCP ekosistemde yeni bir çığır açtı diyebiliriz. Açık kaynak kodlu Bitcoin Private’a her kullanıcının katkıda bulunması mümkün. BTCP madencilik çalışmaları için geliştiriciler tarafından bir havuz oluşturulmuş.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar