reklamı kapat

Bitcoin Pizza Coin’leri Şimdi Nerede?

10.000 BTC’lik iki pizzanın alışverişinde kullanılan Bitcoin’ler şimdi nerede?
09:00
23 Mayıs 2020

22 Mayıs 2010’da bilgisayar programcısı Laszlo Hanyecz belgelenen ilk Bitcoin ile alışveriş işlemini gerçekleştirdi ve iki adet pizzaya 10.000 BTC ödedi. O zamanlar bu iki pizzanın değeri 41 dolardı. Ancak bugünkü fiyatlarla iki pizzanın 92.5 milyon dolar değerinde olduğunu görüyoruz. Hem maddi hem manevi açıdan oldukça “büyük” olan 22 Mayıs tarihi her yıl “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor.

Pizza Coin’lerine Ne Oldu?

Cointelegraph’ın haberine göre Blockchain analitik şirketi Coinfirm’in kurucu ortağı ve CMO’su Grant Blaisdell, “Yıllar geçtikçe fonlar birçok adrese taşındı.” açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamalara göre bazı BTC’ler artık kullanımda olmayan bir borsaya giderken, bazı BTC’ler çok değerli bir cüzdanda saklanıyor.

Blaisdell açıklamalarında fonların bazılarının BTC-e adlı ve şu anda kullanılmayan kripto para borsasına gönderildiğini ifade etti. 2011 yılında kurulan BTC-e, kara para aklama iddialarının üzerine 2017 yılında kepenk indirmişti.

Gizemli Cüzdan Sahibi

Öte yandan Coinfirm’in açıklamalarına göre 10.000 BTC’nin %5.79’u şu anda var alan en büyük Bitcoin cüzdanlarından birinde bulunuyor. Açıklamalarda yaklaşık 579 BTC’nin alanında en büyük 12. Bitcoin cüzdanında bulunduğu ifade edildi.

Bunların yanında Blaisdell’in açıklamalarına göre bu adresin sahibi başka yerlerden aldığı Bitcoin’leri de biriktirdi ve cüzdanın değeri şu anda yaklaşık olarak 500 milyon dolar. Dolayısıyla cüzdan sahibinin potansiyel olarak ilk Bitcoin sahiplerinden biri olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca cüzdan sahibinin aktif bir kullanıcı olduğu da belirtiliyor. Blaisdell konuyla ilgili yaptığı açıklamalara şu şekilde devam ediyor:

Adresi kimin kullandığını ya da bir borsaya veya kurumsal bir kuruluşa ait olup olmadığını bilmiyoruz. Kişinin bilinmemesi, Satoshi’nin bilinmemesi gibi gizemli bir durum…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.