Reklam

Bitcoin Kusurlu Olan Finansal Sistemi Düzeltebilir Mi?

FED sürekli piyasaya yüksek miktarda dolar sürüyor. Bu da şu anki finansal durumun kusurlu olduğunu gösteriyor.
15:00
20 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin insanlar için birçok şey ifade ediyor. Bazıları finansal özgürlüklerini elde etmek için kullanırken bazıları ekonomik yaptırımlardan kaçmanın bir yolu olarak görüyor. Bunun yanında bazılarıysa hızlı ve masrafsız işlemler için Bitcoin’i tercih ediyor.

Piyasaların Durumu

WSJ’nin haberine göre FED, 57.5 milyar dolar daha bastı ve geçici olarak finansal ekosisteme sürdüğünü dile getirdi. Amerika Merkez Bankası Eylül ayından bu yana piyasalara çeşitli şekillerde müdahale ediyor. Ayrıca daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi FED Bitcoin’in piyasa değerinin üç katı dolar basıp 2020 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Piyasaya sürülecek olan 425 milyar dolar ABD Merkez Bankasına göre gayet doğal bir rakam ve “tamamen normal bir süreç”. Ancak piyasaya büyük miktarlarda para sürülmesi hiçbir koşulda normal bir davranış değildir. Bu durum mevcut finansal sistemin kusurlu olduğunu gösterir.

Bankalar mevcuttaki 23 trilyon dolarlık borca katkı sağlayacak şekilde sürekli kredi imkanları sunuyor. Önümüzdeki dört yıl içinde ise bu rakamın 30 trilyon doları bulması bekleniyor.

Kripto para analistlerinden PlanB bu durumu şu şekilde yorumluyor:

Bitcoin hisse senedi akış modeli tahminlerinin gerçek dışı, hatalı, saçma olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bence negatif faiz oranları ve niceliksel rahatlama saçma. 1998’den bu yana 21 trilyon dolarlık borç elde edildi.

Bitcoin Bunu Düzeltebilir

Bitcoin, sabit arz ve enflasyon oranlarıyla şu anda küresel bankalar tarafından yönetilmekte olan parasal duruma matematiksel olarak sağlam bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Bankaların mevcut tutumları 2008 krizine sebep oldu ve bugünde durum böyle devam ederse başka bir finansal krizin kapıda olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Dolayısıyla Bitcoin bankaların kafasına göre basıp piyasaya sürebileceği bir varlık olmadığı için şu anki durumu düzeltme potansiyeline sahip.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar