Bitcoin’in Her Adımını Bilen Analistten Şok Tahmin: Bitmedi!

Kripto para analisti Nicholas Merten, üç önemli metriğin Bitcoin (BTC) ayı piyasasının daha uzun süre devam edeceğine dair işaretler verdiğini öne sürdü.
08:09
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin yatırımcıları bir çıkış yolu ararken analizleri ile yakından takip edilen kripto para analisti Nicholas Merten, üç önemli modelin Bitcoin (BTC) ayı piyasasının daha uzun süre devam edeceğine dair işaretler verdiğini öne sürdü.

NUPL ve Kardaki Bitcoin Miktarı Metrikleri

DataDash’in sunucusu ve kripto para analisti Nicholas Merten, yeni bir strateji oturumunda 510 binden fazla YouTube abonesine, geçmişte BTC‘nin dibe vuruşunu doğru bir şekilde tespit etme yetkinliğine sahip üç modelin yakın zamanda herhangi bir toparlanmaya işaret etmediğini söyledi.

İlk olarak Bitcoin yatırımcılarının gerçekleşmemiş kar ya da zararını BTC piyasa değerine bölen net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) metriğine işaret eden Merten, “Dibe vurma göstergelerinin üçü de hala net bir toparlanma ya da güçlenme belirtisi göstermiyor. Buradaki favori modellerimizden biri olan net gerçekleşmemiş kar/zarar hala kapitülasyon bölgesinde yer alıyor ancak önceki ayı piyasalarında gördüğümüzden hala çok uzakta.” dedi.

Analist, NUPL’nin ardından şu anda yeşil renkte olan ve kardaki BTC miktarını ölçen kar metriğindeki arza dikkat çekti ve “Tipik, normal bir Bitcoin ayı piyasasında yaklaşık 45 puanlık bir aralığa ineriz. Şu anda bu model 51’de oturuyor ve son zamanların en düşük seviyesi 49. Henüz o seviyeye ulaşmadık.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Madencilerinin Durumu

Merten ayrıca, Bitcoin madencilerinin genellikle işletme maliyetlerinin madencilik ödüllerinden daha yüksek olması nedeniyle ne zaman kapitülasyona uğrayacaklarını göstermeyi amaçlayan bir gösterge olan hash şeritlerinden de söz ederek şunları söyledi:

Daha da kötüsü, henüz gerçek bir madenci kapitülasyonu görmedik. Normal bir ayı piyasasında gördüğümüz tipik türden bir kapitülasyon bile değil. Şu anda durum ne kadar kötü olursa olsun, Bitcoin fiyatı madencilerin ortalama maliyetine kıyasla ne kadar düşük olursa olsun, bu şirketler madencilik ve elektrik maliyetlerinin çok altında bir değere sahip olan Bitcoin’i çıkarmak için nakit para harcıyorlar. Büyük bir konsolidasyon olması gerekiyor. Yakın vadede işler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşecek olan çok sayıda satış baskısı olacaktır. Bu basit bir arz ve talep meselesi.

En büyük kripto para Bitcoin, bu yazının hazırlandığı sırada son 24 saatte kaydettiği yüzde 0,27 yükselişle 16 bin 691 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar