X


Bitcoin Harici Kripto Paralara Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

Tone Vays ve Nouriel Roubini David Drake'in moderatörlüğünde piyasa değerlendirmesinde bulundu.
15:00
2 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

LDJ Capital’ın kurucusu David Drake, Nouriel Roubini ve Tone Vays arasında gerçekleşen oturuma moderatörlük yaptı.

Drake ilk olarak Roubini’nin 2008 ekonomik krizini tahmin ettiğini hatırlattı. Roubini Blockchain tecrübesinin “balonları zamanında görebilme becerisinden” geldiğini açıkladı.

Şimdinin Youtuber’ı, eskinin yatırımcısı Vays ise kripto para piyasasını  kısaca değerlendirdikten sonra Bitcoin dışındaki her şeyin “kullanışsız” ve “dolandırıcı amaçlı” olduğunu dile getirdi.

Roubini’nin kurumlar ve düzenlemeler arasında vuku bulan tansiyonu vurgulamasının ardından Vays ilginç bir benzetme yaptı: “Bitcoin nükleer atık gibidir. Düzgün bir şekilde depolayamazsan facia doğabilir.” Vays bu gerçeğe rağmen Bitcoin’e inanıyor.

Buna karşın Roubini kripto paralar konusunda aşırı şüpheci bir yaklaşıma sahip. Roubini çok sayıda pump&dump şemasına dikkat çekip yatırımcıların her gün shitcoin’lerle al sat yaptığını dile getiriyor.

Kripto paraların %99,9’unun başarısızlığa uğrayacağını ve Bitcoin’in her şeyin kontrolden çıktığı bir durumda var olmaya devam edecek tek kripto para olacağını düşünüyor.

Tone Vays buna karşılık Bitcoin’in haciz edilemez olduğunu kaydediyor. Roubini ise bunun doğru olmadığını belirterek Bitcoin’in ‘bir sonraki İsviçre banka hesabı’ olabileceğini düşünen ABD Hazine Sekreteri Steve Mnuchin gibi ekonomistleri örnek gösteriyor. Öte yandan Bitcoin’le ilişkilendirilen anonimiteyi Trump hükümeti başta olmak üzere dünya hükümetlerinin tolere edebileceğinden şüphe duyuyor.

Oturumun sonlarına doğru Roubini kriptoların merkezsiz olduğu iddiaları ışığında madenciliğin merkezi oluşunu “iki yüzlülük” olarak niteliyor.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar