reklamı kapat

Bitcoin Hacim Profilleri Düşüş Sinyali Mi Veriyor?

Piyasada her ne kadar artış beklense de bazı analistlere göre hacim profilleri düşüş sinyali veriyor.
08:00
13 Mayıs 2020

Aylardır heyecanla beklenen Bitcoin blok ödülü yarılanmasını arkamızda bıraktık ve yarılanma ile gelmesi gereken boğa piyasası yatırımcılara ve analistlere göre artık başlayabilir. Ancak Newsbtc’nin haberine göre bazı analistler bir önceki rallinin hacim profilinin, beklenen boğa koşusunu başlatmaktansa bir ayı piyasası başlatabileceğini ifade ediyor.

Hacim Profilleri

“Hacim fiyattan önce gelir.” deyimi geleneksel piyasalarda yaygın olarak bilinen bir deyim olarak karşımıza çıkıyor. Ancak kripto para piyasası bu deyime aşina olmayabilir.  Bu deyime göre, akıllı para fiyat artışlarını sezer ve piyasaya giriş yapar sonrasında da fiyat artışı gelir. Dolayısıyla işlem hacmi ne olacağına dair erken bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

Bununla birlikte grafik modellerinin geçerli olup olmadığını değerlendirirken hacim de önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman belirli hacim profilleri belirli grafik modelleriyle eşleşiyor.

Bununla birlikte işlem hacmi, piyasadaki büyük çıkışların gerçek olup olmadığını da doğrulama yeteneğine sahip… Formasyonlar düşük hacimde durduğunda, hareket genellikle bir tuzak olarak karşımıza çıkar ve fiyat kısa bir süre sonra ters yönde hareket eder. Tuzak olarak gerçekleşen işlem hacmi ise limit emirleri dolduğunda ve kayıplar bir kez ortaya çıktığında gerçekleşen alış ve satış işlemleri ile oluşur.

Öte yandan en son yarılanma öncesindeki Bitcoin rallisi boyunca 3.800 dolardan 10.000 dolara çıkan fiyatla oluşan hacim profili yukarıdaki sebeplerle düşüş sinyali veriyor olabilir.

Ayı Piyasası Başlar Mı?

Birçok piyasada yapılan hacim analizlerine göre fiyatlar yükselirken hacimde düşüş yaşanması bir ayı piyasası sinyali olarak değerlendiriliyor. Bu bakış açısı ile bakıldığında analistlere göre şu anda piyasadaki hacim ile fiyat arasında oluşan tablo, 2014 yılında yaşanan büyük düşüş öncesindeki tabloya çok benziyor.

Yapılan açıklamalara göre hacim göstergesi, Bitcoin’i bir başka düşüş eğiliminin beklediğini ve daha uzun sürecek bir ayı piyasası yaşanabileceğinin sinyalini veriyor olabilir.

Aslında Bitcoin geçtiğimiz ayı yükselen bir mum ile kapattı ve heyecanla beklenen blok ödülü yarılanması henüz gerçekleşti. Dolayısıyla sonuç olarak bir boğa piyasası başlaması bekleniyor.

Ancak bazı grafik uzmanları, bir ayı piyasasında bu tür mumların oluşmasından sonra düşüş trendlerinin sıklıkla devam ettiğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.