reklamı kapat

Bitcoin, Güçlü Ellerden Zayıf Ellere Mi Geçiyor?

Peter Schiff’e göre GBTC hisselerinin artması BTC’nin güçlü ellerden zayıf ellere geçtiğini gösteriyor.
10:22
27 Haziran 2020

En ünlü Bitcoin (BTC) eleştirmenlerinden olan Peter Schiff Twitter üzerinden, Grayscale Bitcoin Trust ürünleri ile ilgili açıklamalar yaptı ve Bitcoin trust ürünü üzerinden spekülasyon yapanlara seslendi.

Güçlüden Zayıfa

Schiff konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Grayscale Investment Trust, blok ödülü yarılanmasından sonra madencilikle elde edilen Bitcoin’lerin %100’ünden fazla BTC almasına rağmen Bitcoin fiyatı düşüş gösterdi. Bu muhtemelen Bitcoin balinalarının kripto paralarını GBTC spekülatörlerine gönderdiğini gösterir. Güçlüden zayıf ellere gönderim, fiyat için düşüş anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda ortaya çıkan haberlere göre Grayscale Bitcoin Trust kısa süre önce 19.879 BTC yani yaklaşık olarak 182 milyon dolar değerinde Bitcoin’i hisselerine ekledi. Barry Silbert destekli varlık yönetim firmasının piyasaya sürülen yeni kripto paraların üç katından daha hızlı Bitcoin satın alması, artan kurumsal talep şeklinde yorumlanıyor ve bunun da çok büyük bir boğa koşusuna yol açacağı ifade ediliyordu.

Ancak Grayscale Ethereum Trust (ETHE) hisseleri zirve seviyelerden yüzde 65 düşüş sergilediği için Schiff, GBTC’nin de bu hareketi takip etmesini bekliyor. Schiff konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Grayscale Ethereum Trust hisseleri son 5 gün içinde %56 ve bu ayın başındaki en yüksek seviyeden %65 oranında düştü. Grayscale’in Bitcoin Trust’ı son zamanlarda birçok yeni hisse yayınladı ve bu bir sonraki çöküşün işareti olabilir.

Sadece Arbitraj Mı?

Kripto para araştırma firması Messari’ye göre ayni girişler, Trust ürünün toplam varlıklarının yüzde 80’ini oluşturuyor. Yani arbitraj yapmak isteyen yatırımcılar Grayscale Bitcoin Trust ürününe yöneliyor.

Bununla birlikte 2019’un üçüncü çeyreğinde ayni katkıların oranı yüzde 79’du. Ayrıca Bybit araştırması, yeni Grayscale üyeleri ile GBTC-BTC getirisi arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.