X

Bitcoin Fiyatının 20.000 Dolara Çıkmasını Sağlayacak 4 Gelişme!

Bitcoin bu sefer 20.000 dolarda kalıcı mı?
18:00
24 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatı üst üste yeni yıllık rekorlar kırdıkça, insanların aklındaki ”yükseliş nereye kadar sürecek” sorusu da daha çok dile getirilmeye başlandı. Az sayıdaki uzman bunun da 2017 yılındaki gibi kısa süreli bir yükseliş olduğunu ve 11.000 dolardan sonra düşüşün geleceğini iddia etse de, birçok indikatör ve etmen bunun tam tersini işaret etmekte.

Bitcoin Alanların Statüsü Değişti

İlk olarak Bitcoin’in Google üzerindeki aramalarına bakıldığında bunun 2017 yılındaki kadar trend olmadığı ancak buna rağmen yükselişin devam ettiği gözlemlenmekte. Bu da aslında Bitcoin fiyatını yükselten alımları çoğunlukla bireylerin değil kurumların yaptığını ve FOMO’nun henüz başlamadığını kanıtlıyor.

Buna ek olarak CME Group’un vadeli Bitcoin sözleşmeleri de toplamda 5.311 kontratı görerek 2017 yılındaki ticari  hacmi adeta ezdi geçti ve bu da kurumsal alıcılara yönelik bir ipucu durumunda.

Bitcoin Ağının Temelleri Yükselişe Hazır

Geçtiğimiz boğa döneminde ağ aslında bu duruma hazır değildi ve gerek Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, gerekse de ağın işlem hızı inanılmaz bir darbe yemişti. Bu da doğal olarak insanların boğada yeterince alım satım yapamamasına yol açtı ve dolaylı yoldan düşüşü hızlandırdı.

Bitcoin şu an için hem Lightning Network’un dsteği, hem de SegWit gibi optimizasyonların var olması nedeniyle boğaya hiç olmadığı kadar hazır durmakta. Olası bir 20.000 dolar döneminde ağın kitlenmesi 2017 yılına göre daha düşük bir ihtimale sahip.

Bitcoin Ödül Yarılanmasına 11 Ay Var

Mevcut ağ değerlerine göre BTC’nin blok ödülü yarılanması da 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek gibi gözükmekte. Madencilik ödülü 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e dönüşecek ve bu durum doğal olarak arz azalırken talebin artmasına yol açacak. Yarılanma Litecoin (LTC) için inanılmaz bir fiyatlanma yarattı ve hala LTC’nin fiyatı artmaya devam ediyor. Blok ödülü yarılanmasının LTC’ye olan etkilerini buradaki haberden de okuyabilirsiniz.

Bitcoin Kabulü Artıyor!

Bitcoin artık dünyanın dört bir yanında hem çeşitli ATM’ler, hem kripto para kabul eden mağazalar, e-ticaret devleri ve hatta bankalar tarafından bile desteklenmekte. Bir zamanlar sadece darknet veya dark web üzerinden bir şeyler almak için kullanılan kripto para biriminin şu an devasa bir pazara sahip olması kesinlikle bu seferki boğanın kalıcı olacağının sinyallerinden birisi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI