Bitcoin’in Fiyatında Elon Musk Depremi! Göreceli Güç Endeksi Önemli Bir Seviyeye Geldi!

Özet

  • Bitcoin, SpaceX'in BTC sattığı iddiası üzerine yüzde 10'un üzerinde düşerek 26 bin doların altına indi.

  • Bu düşüş Bitcoin'in Göreceli Güç Endeksi'nin (RSI) fiyatın daha önce sıçrama yaptığı bir seviyeye ulaştırdı.

  • Dahası zincir üzeri veriler, "dipten satın al" çağrılarının arttığını ve büyük yatırımcıların piyasada aktif kaldığını gösteriyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
08:28
18 Ağustos 2023

En büyük kripto para Bitcoin (BTC), Elon Musk’ın SpaceX’inin 373 milyon dolar değerindeki BTC’lerini sattığı iddiası üzerine yüzde 10’un üzerinde sert bir düşüşle 26 bin dolarına altına geriledi. Bitcoin’in fiyatındaki düşüş aynı zamanda kripto para piyasasının geri kalanının değerinde yüzde 7’nin üzerinde erimeye neden olarak son 24 saat içinde piyasadan 70 milyar doların silinmesine neden oldu.

Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi Önemli Bir Seviyeye Geldi

Yazım sırasında son 24 saatte yüzde 8,09 düşüşle 26 bin 336 dolardan işlem gören Bitcoin’deki bu düşüş uzun vadeli yatırımcılar için çantalarını doldurmak için iyi bir fırsat olabilir. Popüler kripto para analisti Ali Martinez, Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) 4 saatlik zaman diliminde 9,43 seviyesine ulaştığını açıkladı. BTC’nin fiyatı bu RSI seviyelerine en son dokunduğunda güçlü şekilde sıçramıştı.

Bitcoin görünümü şu an itibariyle şüphesiz düşüş trendinde ve fiyatta daha fazla düşüş olma ihtimali ağır basıyor olsa da her düşüşte kademeli bir satın alma yapmaya yönelmek bu sert düşüşten en iyi şekilde faydalanmak için iyi bir fırsat olabilir.

Bitcoin’de “Dipten Satın Al” Çağrılarının Sayısı Artıyor

Altcoinler’de bir haftadır devam eden düşüş trendinin ardından Bitcoin’de kendi büyük düşüşünü yaptı ve bu kripto para piyasasının genelinde daha geniş çaplı bir düşüşle sonuçlandı.  Zincir üzeri veriler Bitcoin’in fiyatındaki son düşüşle yapılan satın al çağrılarının sayısını artırdığını gösteriyor. Zincir üzeri veri sağlayıcısı Santiment‘e göre Bitcoin’de “düşüşleri satın al” yönünde yapılan çağrıların sayısı 17 Ağustos’ta son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Santiment, kripto para piyasasında düşen fiyatlardaki kısmi toparlanmada “dipten satın al” yönündeki çağrıların sayısında artış olmasının etkili olduğunu ve bu çağrıların sayısının Nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi.

Santiment verileri de balinaların son düşüşte oldukça aktif olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasasındaki son düşüşünün ardından yaşananlar, yılın en önemli düşüşlerden birine işaret ederek henüz çözüme kavuşmuş olmasa da 1 milyon doların üzerindeki Bitcoin işlemlerindeki kayda değer artış balinaların bu düşüş sırasında aktif olarak yer aldıklarını gösteriyor. Dahası Santiment’ın sağladığı veriler büyük cüzdanların sayısı azalıyor gibi görünmüyor. Bu, büyük yatırımcıların düşüşe rağmen piyasayı terketmediklerini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar