reklamı kapat

Twitter Kripto Para Reklamı Yasaklarına Bugün Başlıyor

10:00
27 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya platformu Twitter kripto paralara yönelik reklamları yayınlamayı durduruyor. Reuters haber ajansı tarafından bildirilen habere göre uygulama 27 Mart’ta (bugün) başlayacak.

Facebook ve Google gibi dev sosyal medya gruplarının ardından Twitter da kripto para reklamlarına kısıtlama getiriyor. Ünlü platform bu konu hakkında yayılan söylentileri Reuters haber ajansına yaptığı bir açıklamayla doğruladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama ICO’lar ve token satışları hakkında yayınlanan reklamları kapsayacak. Twitter tarafından atılan bu adım önümüzdeki otuz gün boyunca geçerli olacak. Öte yandan bu hamlenin kripto para borsa ve cüzdan platformlarını da ilgilendireceği ifade edildi. Ancak bu unsurlar büyük menkul kıymet borsalarında işlev gören yasal şirketlere dayanıyorlarsa yasak kapsamına alınmayacaklar. Üstelik Twitter ulusal finansal düzenleyicilerin denetimi altında bulunan Japon kripto para borsalarının reklamlarını da kısıtlayacağını açıklamalarına ekledi.

Çok sayıda kullanıcıya sahip sosyal platformlardan birisi olarak bilinen Twitter gerçekleştirdiği bu hamlenin en büyük gerekçesi olarak kullanıcılarının güvenliğini gösterdi. Bunun yanı sıra platform kripto paralarla alakalı hesaplara yönelik önlem almaya başlamış ve bu hesapların “diğer kullanıcıları aldatmasını” engellemek amacıyla çeşitli adımlar atmıştı. Görünüşe bakılırsa Facebook ve Alphabet (Google) gibi dev şirketlerden gelen yasaklamaların ardından Twitter da daha fazlasını yapmaya karar verdi.

Pazartesi günü itibariyle değer kaybetmeye başlayan kripto para piyasaları Twitter’dan gelen bu haberler üzerine daha hızlı değer kaybetti diyebiliriz. Asya’da faaliyetlerini sürdüren bir finansal danışmanlık kuruluşunun idarecisi Zennon Kapron bu yasağa ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu. Kapron yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Her geçen gün piyasada gerçekleşen ICO sayısı artıyor. Hangi ICO’nun iyi, hangisinin dolandırıcılık olduğuna karar verebilmek Twitter ya da Facebook gibi platformlar da dahil olmak üzere herkes için çok zorlu bir eylem haline geldi. ICO reklamları Twitter için ciddi bir gelir kaynağı olsa da dolandırıcılık faaliyetlerinin gerçekleşme ihtimali bu riski almalarını engellemiş olmalı.”

Facebook kripto para reklamlarını geçtiğimiz Ocak ayında yasaklamıştı. Google ise bu ayın başlarında duyurduğu yasağı Temmuz ayına dek uygulayacağını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.