X


Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor: BTC Düşüşünün Arkasındaki Etmenler

Bitcoin (BTC) fiyatı son zamanlarda 30.000 dolar ile 35.000 dolar bandında sıkıştı ve bir döngüye girmiş gibi görünüyor. 
09:20
14 Temmuz 2021

Pazartesi günü 34.700 dolara kadar yükselerek haftaya iyi bir başlangıç yapan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), birkaç haftadır olduğu gibi hafta ortasında düşüşe geçti ve fiyat 31.600 dolar seviyelerine kadar geri çekildi. Peki, Bitcoin fiyatındaki bu düşüş neden yaşanıyor?

Çin’in ve Tesla’nın Etkisi

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 31.790 dolardan işlem gören Bitcoin, 14 Nisan’da 64.900 dolar ile kendi rekorunu kırmıştı. Dolayısıyla Bitcoin’in 3 ay içinde %50’nin üzerinde değer kaybettiği ifade edilebilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin fiyatındaki düşüşün arkasında öncelikle Çin’in kripto para madencilerine baskı uygulaması ve madencilik tesislerinin kapatılması ve ardından Tesla’nın enerji endişeleri sebebiyle Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi durdurma kararı yer aldı. Daha sonra Çin’den arka arkaya gelen negatif açıklamaların ise Bitcoin’in önünde yükseliş konusunda engel oluşturduğu düşünülüyor.

Pozitif Gelişmeler de Oluyor

Ancak elde edilen son verilere göre, Çin’deki madencilik tesislerini kapatan madenciler, farklı alanlarda yeniden faaliyete geçmeye başladı. Bitcoin hashrate’indeki yükseliş de bunun en önemli kanıtlarından biri olarak gösterilebilir.

Öte yandan Tesla CEO’su Elon Musk da Bitcoin madenciliğinin en az %50’si yenilenebilir enerji ile yapılmaya başladığında Tesla’nın yeniden BTC kabul etmeye başlayabileceğini dile getirdi. Nitekim yapılan son açıklamalarda temiz enerji ile yapılan BTC madenciliğinin %50’ye ulaştığı bildirilmişti.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Görüldüğü gibi Bitcoin fiyatındaki son düşüş bir devletin BTC hashrate’ini etkileyebilecek bir kararı açıklaması ve büyük bir firmanın negatif açıklamalarından kaynaklandı. Tarihsel olarak bakıldığında da Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin arkasında; asılsız haberler, FUD yaratılması, devletlerin baskısı, spekülasyonların olması, manipülatif hareketler ve küçük düşüşlerde panik satışların yapılması gibi pek çok neden bulunuyor.

Ancak bu noktada, bahsi geçen durumların er ya da geç etkisini kaybettiğinin ve Bitcoin fiyatının yeniden yükselişe geçtiğinin altını çizmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar