X

“Bitcoin Endüstrisi 2017’den Bu Yana Çok Gelişti”

JPMorgan Chase Bitcoin piyasası ile ilgili yeni bir rapor yayınladı…
16:00
17 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’in 15 Haziran’da paylaştığı bir rapora göre JPMorgan Chase (JPM), Bitcoin (BTC) endüstrisinin 2017 yılından bu yana önemli ölçüde geliştiğini ve bu durum sayesinde kurumsal ilginin arttığını düşünüyor.

JPM Raporu

Yapılan açıklamalara göre Amerika’nın en büyük bankası, küresel piyasa stratejisi genel müdürü Nikolaos Panigirtzoglou öncülüğünde bir rapor yayınladı. Raporda, kripto para birimi borsalarını ilgilendiren son olaylar incelendi.

Cointelegraph’ın haberine göre, mart ayında SEC tarafından Bitwise Varlık Yönetim şirketine yaptırılan bir araştırma borsalardaki Bitcoin işlem hacimlerinin yaklaşık olarak %95’inin sahte olduğunu ortaya koymuştu. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Bloomberg yaptığı açıklamalarda JPMorgan Chase’in raporuna atıfta bulunarak, Mayıs ayında gerçekleşen 725 milyar dolarlık işlem hacminin yalnızca %5’i bile gerçek olsa, 36 milyar dolar gibi bir rakama tekabül edeceğini dile getirdi. Bunu yanında mayıs ayı, Bitcoin vadeli işlemleri açısından CME Group için de adeta rekor kırıldığı bir ay oldu. CME Group’daki Bitcoin vadeli işlem değerleri mayıs ayında 500 milyon dolar değerine ulaştı.

Bitcoin Vadelileri ve İşlem Hacimleri

JPMorgan’ın raporuna göre, borsalardaki işlem hacimleriyle Bitcoin vadeli işlemlerindeki hacimlerin karşılaştırılmasından kurumsal yatırımcıların kripto para birimleri konusunda samimi oldukları ortaya çıkıyor.

İşlem hacimlerinin kripto para borsalarıyla aşırı değer kazanması ve Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin öneminin anlaşılmasıyla, piyasa yapısında 2017 yılında kripto paralarda yaşanan ani fiyat artışları kurumsal yatırımcıların yaklaşımını büyük ölçüde değiştirdi.

Bu raporun yanı sıra Chicago Board Options Exchange (CBOE) mart ayında aldığı bir kararla, haziran sonunda Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini sonlandıracağını açıklamıştı. Bitcoin vadeli işlemleri kurumsal yatırımlar için önem arz ederken CBOE’nin bu kararı piyasayı hayal kırıklığına uğrattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar