X


Bitcoin Düşüyor! Teknik Analiz Ne Söylüyor?

17:06
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin, dün akşam itibari ile sessizliğini bozarak sert düşüşe başladı. Bitcoin’in başı çektiği volatil düşüş hareketine, altcoinlerin de iştirak etmesi ile kripto para piyasası tamamen kırmızıya büründü. 2018 yılının sonuna yaklaşmışken, bu düşüş ile birlikte yeni dip bölgesi görmek, biz kripto para yatırımcılarının  psikolojisini epey yıprattı. Peki teknik grafikler Bitcoin için neler söylüyor? İnceleyelim.

Bitcoin son 142 gündür L1 yükselen trendinin desteğini alarak hareketini sürdürüyordu. Bununla birlikte yaklaşık bir haftadır, A düşen trendinin de fiyat üzerindeki baskısını hissediyorduk. Dün itibariyle L1 desteğinin aşağı kırılması satış baskısında ciddi bir artışı beraberinde getirdi. Günlük grafiklerin düşüş barlarına baktığımızda, belirttiğim desteklerin net bir şekilde aşağı kırıldığını görüyoruz. 4 saatlik ve saatlik grafiklerde ise yatay bölgelerin, kısa süre de olsa destek ve direnç olarak çalışmış. Ancak satış baskısı nihai olarak fiyatı, 2018 yılının yeni dip bölgesi olan 5550$ seviyesine taşımış durumda. Hacim tarafına bakarsak, satışların artması hacmin de ciddi oranda artmasını sağlamış. RSI indikatörü ise 19 seviyesine düşerek aşırı satım bölgesi içerisinde bulunuyor. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

Bitcoin için 6000$-7000$ bant aralığının önemine birçok kere değinmiştim. Hafta başında yayınlanan analizimde bu bant aralığını D (6100$) C (6800$) seviyelerine indirgemek suretiyle biraz daha daraltarak daha temkinli olmayı tercih etmiştim. Ancak Bitcoin’ deki yaklaşık 1000$’lık düşüş fiyatı 5550$ seviyesine kadar taşıdı ve 2018 yılı için yeni dip bölgesi test edildi. İşte Bitcoin’ deki bu düşüşü önemli kılan husus da, 6000$-7000$ bant aralığının aşağı yönlü kırılması oldu. Kendi bakış açım ile 6000$-7000$ bandı içerisine akümüle olan (toparlanan) Bitcoin’ in, 7000$ bandını yukarı kırdıktan sonra orta ve uzun vade de yeniden yükselen trende gireceğini düşünüyordum. Ancak bu düşüş hareketi, maalesef evdeki hesabı çarşıya uydurmadı. Mevcut durum için piyasanın hareketlerini paniğe kapılmadan (her ne kadar kolay olmasa da) izlemenin uygun olacağını düşünüyorum. Teknik olarak karşılaşabileceğimiz durumlara gelecek olursak: Satış baskısının artması halinde 5400$ seviyesi ilk destek bölgesi olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin altındaki gerçekleşecek kapanışlarda sırasıyla 4900$ ve 4450$ seviyeleri destek olarak gündeme gelecektir. Ancak fiyat bu seviyeleri test edecekse bile, bunun bir anda olacağını düşünmüyorum. RSI aşırı satım bölgesinde olduğundan, önümüzdeki günlerde 6000$ seviyesine doğru bir tepki oluşmasını bekleyebiliriz. Böyle bir tepkide fiyatın 6000$ seviyesinde tutunamaması halinde ise, RSI-fiyat arasında pozitif uyumsuzluk oluşarak fiyatın yeniden düşeceğini değerlendiriyorum. Bu aşamada, yukarıda belirttiğim direnç seviyeleri yeniden gündeme gelecektir. Bitcoin’ in kısa vadede rahatlaması için 6000$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapmasına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. BTC’ ye çok kısa vade de bakarsak; özellikle 1 saatlik grafikteki pozitif uyumsuzluğun yukarı yönlü bir tepki hareketi oluşabileceği sinyalini verdiğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 15.11.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • bahadır
    4 sene önce

    Yorumlamalar analizler çok iyide. Bu btc bizi mahvedecek magmadan kurtulamadi. Elinize sağlık

    44