X


Bitcoin Cüzdanı Sayısı Banka Hesaplarını Geride Bıraktı! En Büyük Bitcoin Deneyi!

Bitcoin için büyük deney devam ediyor, El Salvador cephesinde son gelişmeler!
23:00
15 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador’un atmış olduğu adımla birlikte Bitcoin çok büyük bir deneye konu oldu. Kripto paraların günlük yaşantıda kullanılabilirliğini ölçen El Salvador, şimdilik başarılı görünüyor. Kripto para topluluğu için Haziran ayından bu yana El Salvador tam bir ütopya oldu. Dilediğiniz işletmeden Bitcoin karşılığında mal veya hizmet alabiliyorsunuz. Üstelik maaşınız hesabınıza anlık olarak yatıyor ve dünyanın öbür ucuna çok kısa sürede sıfıra yakın maliyetle transfer yapabiliyorsunuz.

Bitcoin Cüzdan Sayısı

El Salvador, bu yıl Eylül ayında BTC‘yi yasal ihale olarak resmen kabul ettikten sonra Bitcoin ile tarih yazmaya devam ediyor. El Salvador‘un tarihi kararının arkasındaki kilit mimarlardan biri ve ülkenin Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, ülkede Bitcoin cüzdanı kullananların sayısının banka hesabı kullananların sayısını geçtiğini iddia etti.

Küçük Orta Amerika ülkesi, BTC‘yi benimsemesi nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi ve herkes sonuçları konusunda uyardı. Bununla birlikte, Başkan Bukele, benimsemenin sadece bir reklam ve halkla ilişkiler malzemesi olmadığını her seferinde söyledi. Bankacılık imkanlarından ülkenin %70’i uzak ve Bitcoin bunu ortadan kaldırıyor. Benimsenmenin günlerinde ülkede sert eylemler olsa da şimdilerde El Salvador meyveleri topluyor.

El Salvador ve Diğerleri

Başkan Bukele, yeni hizmetler ve özellikler eklemek için çalışıyor. Ülke zaten yüzlerce Bitcoin ATM‘si aracılığıyla günlük olarak sayısız işlem yapılıyor. Son birkaç ay içinde 40.000 dolar gibi fiyatlardan 800 Bitcoin (BTC) alan Nayib Bukele ülkesine gayet güzel para kazandırdı. Elde edilen kazançlar okul ve hastane gibi yatırımlara harcanacak.

Finansal istikrarsızlıktan, enflasyondan ve uluslararası yaptırımlardan mustarip birçok ülke El Salvador’un yolunu takip edecek. Özellikle Afrika ülkeleri bu noktada somut adımlar üzerine çalışıyor. Bazı ülkeler günlük hayatta kripto para kullanımını yasallaştırdı ancak El Salvador dışında hiçbir ülke onu yasal para birimine dönüştürmedi. El Salvador, Bitcoin’in başarı öyküsünün göze çarpan bir örneği haline geldi ve işler planlandığı gibi giderse, yaşanacak en sürdürülebilir ve müreffeh yerlerden biri haline gelecek.

Dünyanın geri kalanında Çin dışında kripto paraları yasaklamak isteyen bir ülke bulunmuyor. Eğer büyük Bitcoin deneyi başarılı olursa bu hızlı bir kabul getirecek. Tek sorun ayı piyasalarında karşılaştığımız %50-60 değer kayıplarını El Salvador cüzdanları nasıl absorve edecek?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar