X


Bitcoin Çılgınlığı Devam Ediyor! Bu Ülke Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edebilir

Yakın tarihli yapılan bir ankete göre El Salvador'dan sonra bu ülkenin vatandaşları da Bitcoin'i resmi para birimleri yapmak istiyor.
20:30
10 Eylül 2021

El Salvador 7 Eylülde Bitcoin‘i resmi para birimi olarak kabul etti. El Salvador’un bu hamlesi tüm dünyada büyük yankı oluştururken bir başka ülkenin halkı da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmek istiyor.

Brezilya Bitcoin’i Resmi Para Birimi Yapmak İstiyor

Yerel gazete Globo tarafından alıntılanan yeni bir ankete göre, Brezilya halkının %48’i El Salvador örneğini takiben Bitcoin‘i ülkede resmi para birimi yapmak istiyor. Yapılan anketin sonuçlarına göre katılımcıların yüzde otuzu böyle bir öneriye katılmazken, yüzde 21’i şiddetle karşı çıkıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan kripto para birimlerine yatırım yapmayacaklarını söyleyen Brezilyalıların payı 2020’de %33 iken, bu sayı 2021’de %12’ye gerileyerek çarpıcı bir şekilde düştü. Brezilya vatandaşlarının kripto para birimlerine yatırım yapmak istememelerinin temel nedenleri güvenlik endişeleri, yüksek oynaklık ve para eksikliği en önemli nedenler olarak gösteriliyor.

Ayrıca Brezilya, Mart ayında Bitcoin borsasında işlem gören bir fonun lansmanını onaylayan dünyada ikinci ülke oldu.

El Salvador’un Bitcoin Hamlesi

Küçük bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i resmi olarak yasal ihale olarak kabul ederek çığır açan bir hamle yaptı. Bununla birlikte, tarihi gün, büyük bir kripto para biriminin kendi kendine kapanmasının yanı sıra hükümet destekli Chivo cüzdanının karşılaştığı bazı teknik sorunlarla lekelendi.

Kripto para topluluğu, El Salvador’un yalnızca hiperbitcoinizasyon yoluna düşen ilk domino taşı olmasını bekliyor.

Buna ek olarak Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Şili ve Kosta Rika gibi diğer tropikal Latin Amerika ülkeleri arasında Bitcoin kumarını destekleyenler arasında büyük bir paya sahip.

Merkezi Birleşik Krallık’ta bulunan ve dünya genelinde faaliyet gösteren İnternet tabanlı pazar araştırması ve anket şirketi YouGov tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, Amerikalıların %27’sinin ABD dolarının yanında resmi para birimi olarak Bitcoin‘i benimsemeyi destekleyeceğini de gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar