X


Bitcoin Çeviri

BTC fiyat dönüşümü nasıl yapılır?
13:52
1 Haziran 2021

Bitcoin (BTC), sahip olduğu teknolojinin yanı sıra aynı zamanda elde ettiği yükseliş ve düşüşlerle de biliniyor. Oldukça oynak bir fiyata sahip olan ve devamlı olarak sert düşüşler veya yükselişler yaşayan Bitcoin’in anlık değerini hesaplamak da özellikle yeni yatırımcılar için zorlu olabilmekte. Peki Bitcoin çeviri yani fiyat dönüşümü yapmak için kullanıcıların nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Öncelikle Bitcoin’in en yüksek likiditeye ABD doları karşısında sahip olduğu bilinmeli. Yatırımcılar istedikleri taktirde BTC/TRY gibi işlem çiftleri üzerinden Türk lirası veya başka itibari para ile de BTC alabilme şansına sahip olsa da sektörün temelini ABD doları tabanlı işlem çiftleri oluşturuyor.

Bitcoin’i TRY’ye çevirirken de kullanıcıların önce BTC/USD paritesinin değerini, daha sonra da USD/TRY paritesinin değerini dikkate alması gerekiyor. Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla yerli kripto para borsalarında 340.000 TL üzerinden alınıp satılırken yabancı borsalarda 39.300 dolarlık ortalamadan alınıp satılmakta. USD/TRY kuru 8,63 olarak ele alındığında ise ortalama olarak 339.000 TL değerine ulaşılıyor. Yabancı ve yerli borsalardaki fiyatların bir nebze farklı olmasının sebebi ise her borsanın kendi likiditesi ile dinamiklerine sahip olmasından kaynaklanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

TL Bitcoin

TL Bitcoin değeri hesaplanırken yukarıdaki yönem kullanılabilir. Ancak bazı borsalarda özellikle likiditesi düşük pariteler söz konusu olduğunda ciddi fiyat farkları oluşabilmekte. Bir borsada herhangi bir kripto para için aşırı satış işlemi varsa ve alım yoksa fiyatın diğer borsalara kıyasla sert düşmesi muhtemel. Tabii ki borsa bunu engellemek için işlemlere müdahale edebilmekte. Ancak serbest piyasada ve serbest emir tahtalarında bu durum pek mümkün olmuyor.

Bitcoin için ne kadar para gerekli?

Lider kripto para birimi Bitcoin için herhangi bir miktarda para yeterli olacaktır. Birçok kullanıcı Bitcoin almak için en az 1 BTC alınmasının şart olduğunu düşünse de bu durum tamamen YANLIŞ. Kullanıcılar 1 BTC yerine paralarının yettiği veya yatırım yapmak istedikleri kadar BTC alabilirler. Bitcoin’in en küçük birimine satoshi (SATS) denir ve kullanıcılar şu an 1 SAT’ı 0,0044 TRY ile alabilmekte. Bunun için de Binance kripto para borsası kullanılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar