X

Bitcoin Bu Konuda Türk Lirası ve 169 İtibari Parayı Geçti!

Bitcoin itibari paraları geride bırakmaya devam ediyor.
20:16
3 Eylül 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in bundan yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürülmesinden bugüne kadar olan serüveni, kesinlikle çok büyük dalgalanmalara ev sahipliği yaptı. Buna rağmen BTC’nin 20.000 dolara, 2019 yılında 14.000 dolara ve bu yıl ise 12.000 dolara kadar yükseldiği biliniyor.

Bitcoin’in ilk yıllarındaki toplam piyasa değeri bilinmiyor olsa da özellikle 2017 yılından beri bunun birçok itibari paranın toplam değerinin üstüne çıktığı biliniyor. Defalarca 200 milyar dolarlık toplam piyasa değerinin üstüne çıkan BTC, sadece en büyük kripto para birimi olmakla kalmadı ve buna ek olarak birçok itibari paranın değerini de katladı.

Bitcoin En Büyük 6. Para Birimi Oldu

Bitcoin ve itibari paralar arz konusunda benzer kulvarlarda olmasalar da bunların toplam değer açısından karşılaştırılabildikleri biliniyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise Bitcoin’in para birimi kulvarında dünyanın en büyük 6. varlığı olduğu görülüyor. Bitcoin’in üstünde yer alan para birimlerinin ise USD, EUR, CNY, JPY ve INR olduğu görülmekte.

Buna ek olarak M0 değeri yani sirkülasyondaki bütün paraların ve para değerine sahip varlıkların toplamı 1 trilyon doları aşan sadece üç varlığın olduğu görülüyor. Bitcoin hala bu değerin çok ama çok altında olsa da 170 farklı itibari paranın üzerinde olması ile aslında kısa sürede büyük bir fark attığını kanıtladı.

Bitcoin’in rekor olarak 330 milyar dolarlık toplam piyasa değerine ulaştığı görülüyor ve bu da BTC‘yi o tarihte dünyanın en büyük 5. para birimi haline getirmişti. BTC fiyatı ara ara hafif düşüşler yaşasa da devamlı olarak gelişme kaydetmekte ve itibari paralara güçlü bir rakip olmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar