X


Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Üzerindeki Elon Musk Etkisi

Elon Musk’ın Bitcoin ve kripto para birimleri üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu ancak son zamanlarda sakinliğini koruduğunu görüyoruz.
10:20
6 Eylül 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir süre 50.000 dolar direncini kırmak için mücadele verdikten sonra bugün erken saatlerde 51.900 dolara kadar yükseldi ve 52.000 dolar sınırına dayanmış oldu. Bu seviyeler Bitcoin’in 12 Mayıs’ta bu yana gördüğü en yüksek seviyeler olarak değerlendiriliyor. 12 Mayıs’ta Tesla CEO’su Elon Musk’ın çevresel endişeler sebebiyle Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi durdurduklarını açıklamasının ardından BTC fiyatında aşağı yönlü bir grafik oluşmuştu.

Musk’ın Açıklaması ve BTC’nin Düşüşü

Bitcoin fiyatı Musk’ın duyurusundan sonra 24 saat içinde %14 düşüş yaşayarak ciddi bir gerileme kaydetti. Ancak Çin’den gelen haberler ile BTC fiyatı daha büyük bir düşüş dönemine girdi. Çin’de kripto para madencileri ile ilgili alınan engelleyici önlemler sebebiyle lider kripto para birimi %40 değer kaybı yaşadı ve 28.000 dolar seviyelerine kadar gerileme oldu.

Bunlara ek olarak Haziran ayında oldukça volatil bir tablo çizen BTC 22 Haziran’da 28.560 dolar ile yerel bir dip oluşturdu ve sonrasında artış mumları görülmeye başladı. Temmuz ayı ile birlikte artış ivmesine hız veren Bitcoin, 21 Temmuz ile 30 Temmuz arasındaki dönemde 10 ardışık yeşil mum kaydetmiş oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Son olarak ise lider kripto para birimi 51.000 dolarlık direnci kırarak 50.000 dolarlık psikolojik seviyeyi geride bıraktı ve 52.000 dolara doğru ilerleme yaşandığı görülüyor.

Her Şeye Rağmen Musk Bir BTC Destekçisi

Her ne kadar şirketi farklı kararlar alsa da Elon Musk’ın bir kripto para ve Bitcoin destekçisi olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu noktada BTC’nin son yükseliş hareketini Musk’ın da katıldığı “The B Word” etkinliği sonrasında başlattığını belirtmek gerekiyor.

Ancak şu an için Musk kripto paralar konusunda nispeten sakin görünüyor. Daha önce Tesla CEO’sunun arka arkaya yaptığı açıklamalar göz önüne alındığında şu anki sakinliğin piyasanın sağlığı açısından iyi olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar