X


Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesine Günler Kaldı! 4 Yıl Sonra Bir İlk Yaşanacak!

Akıllı sözleşmeler, ağ iyileştirmeleri ve fiyata muhtemel etkileri. İşte Bitcoin Taproot güncellemesi!
16:28
31 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ağın daha iyi hale gelebilmesi için uzun aralıklarla bazı güncellemeler yapılıyor. Fakat Kasım ayında gelecek olan Bitcoin (BTC) Taproot güncellemesi ekstra öneme sahip. BTC ağı akıllı sözleşmeler için uyumlu hale gelecek ve daha birçok yenilik bu güncellemeyle birlikte topluluğa sunulacak.

Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkiler Mi?

Bunun için son güncellemeye yani 2017 Temmuz ayına dönelim mi? Segwit güncellemesi Temmuz ayında gelmiş ve fiyat 23 Ağustos tarihine kadar yükselmeye devam etmişti. Fiyat %50 oranında artmıştı. Fakat bu son güncellemenin fiyatı bu denli büyük ölçüde etkilemesi beklenmiyor. Yakın zamanda görülen 67.000 dolar zirvesi Bitcoin ETF haberiyle gelmişti. Taproot güncellemesi ise ağ kullanılabilirliğini iyileştirecek bir gelişmedir, yani direkt olarak fiyat %50 etki edecek bir katalizör olarak görülmüyor.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, gelecek Taproot güncellemesinin fiyat üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağını düşünüyor.  IntoTheBlock araştırma analisti Juan Pellicer ve Said Broctagon’dan Guo gelecek güncellemenin, orta ve uzun vadede fiyatın artışını destekleyeceğini düşünüyor.

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesi

16 Kasım’da yürürlüğe girecek olan Taproot yükseltmesi, “Schnorr imzaları” olarak bilinen bir yenilik aracılığıyla, ağ üzerinden bazı işlemlerde gizlilik korumasını artırmak için tasarlandı. Bununla birlikte Ethereum (ETH) ağı için önemli bir fiyat katalizörü olan DeFi artık Bitcoin (BTC) ağında da mümkün hale gelecek. Gelen yükseltme geliştiricilerin BTC ağında akıllı sözleşmeler çalıştırmasına olanak sağlayacak. Yani ağın hem gizlilik hem de fonksiyonel yetenekleri gelişiyor diyebiliriz. Bitcoin Taproot Güncellemesinin teknik detayları hakkında detayları ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Broctagon Fintech Group CEO’su Don Guo, “Bu, Bitcoin için devrim niteliğinde bir an” dedi.

Bitcoin (BTC)’in geleceğiyle ilgilenen insanlar için yaklaşan güncelleme fiyatın 100 bin dolar olmasından daha önemli görülüyor. Bitcoin (BTC) sadece bir değer deposu olmanın ötesine geçecek, daha büyük faydalar üretebiliyor olacak.

Tam 4 yıldır beklenen güncelleme bu yıl madenciler tarafından onaylanmıştı. Geliştiriciler 2018 yılından bu yana Taproot güncellemesi üzerinde çalışıyor. Kimine göre 4 yıl uzun bir süre ancak güncellenen sistem Bitcoin (BTC) gibi bir devrim olduğunda 4 yıl oldukça kısa, geliştiriciler daha titiz ve dikkatli olmak zorunda.

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesinin Olumsuz Yanları

Bu olumsuz ifadesi daha çok hükümetler içindir. Gizliliğin iyileştirilmesi birçok devletin vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve herhangi bir yasa dışı faaliyetin önlenmesi konusunda elini kolunu bağlayabilir. Öte yandan Bitcoin (BTC) topluluğu gizliliğin iyi bir şey olduğunu düşünüyor.

Büyük sorun ise bu güncellemeyle gelecek olan gizlilik odaklı yeteneğin üzerinde çalışılan düzenlemelerle aynı zamana denk gelmesidir. ABD’li düzenleyiciler bu konuyu rahatsız edici bulabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar