X

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? Fiyat Yeniden 42.000 Dolara İnecek Mi?

Bitcoin daha fazla düşer mi? Son düşüş hangi olay tarafından tetiklendi?
20:10
3 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Akşam saatlerinde yeninden düşüşe geçen Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 46.260 dolara kadar gevşedi. Fiyat gün içinde uzun süre 47.000 doların üstünde kalmıştı son gevşemeyle birlikte altcoinlerde önemli kayıplar yaşanmaya başladı. Peki sıradaki hedef ne?

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

2022’nin ilk iş gününde Bitcoin yeniden düşüşe geçti. Doların değerlenmesiyle ilişkilendirilen geri çekilme şimdilik 46.000 dolar seviyelerinin görülmesine sebep oldu. ABD doları Pazartesi günü ani bir artış gördü ve ABD doları para birimi endeksi (DXY) hızla yükseldi.

TechDev, zincir üzerindeki göstergelerin düşüş tezini desteklemediğini savunarak düşüş eğiliminin ortadan kalkacağını iddia etti. Hafta sonu yaptığı açıklamada, hem göreli güç endeksi (RSI) hem de hareketli ortalama yakınsama/ıraksama (MACD) ile ilgili endişelerin, daha temel göstergelere kıyasla sönük kaldığını söyledi.

Kurumsal Talep Ne Zaman Artacak?

Bitcoin’in yeninden güçlü bir dönüş yapabilmesi için kurumsal yatırımcıların hızla BTC’ye akın etmesi gerekiyor. Birçok analist 2022 yılının ilk çeyreğinde bu talebin oluşacağını öngördü. Nitekim ilk hamle bugün geldi, İtalyan bir banka kısa süre içinde direkt banka hesapları üzerinden Bitcoin yatırımlarına izin vereceğini duyurdu.

ABD’nin kripto regülasyonları büyük bir heyecanla bekleniyor. Endüstrinin kafa karıştırmayan yasal bir çerçeveye alınması daha fazla kurumsal yatırımın bu tarafa akmasını kolaylaştıracak. Hali hazırda yeterli düzenlemeler olmadığı için birçok finans kuruluşu sadece ön araştırma yapabiliyor. JPMorgan, BoA gibi dev bankalar geçtiğimiz yıl boyunda kripto odaklı ürünler için çalışmaya başlamıştı. Bu konuda özel ekipler oluşturuldu ve departmanlara 100’ün üzerinde tecrübeli personel alındı.

Bitcoin’in geri dönüşü için şimdilik ABD’den gelecek güzel haberleri beklemek dışında yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. SEC bu konuda çalışmalarını hızlandırmak için yeni danışmanlar görevlendirdi. Yakın zamanda güzel haberler gelmeye başlayabilir. Şimdilik ana konu stablecoinlerin yatırımcıları mağdur etmeyecek şekilde nasıl güvenceye alınacağıdır. Birçok üst düzey bürokrat stablecoin ihraççısı şirketleri bankalara benzer yükümlülükler altına almak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar