X


Bitcoin (BTC) Miktarı Azalıyor Ancak Fiyat Düşüyor! Borsalardaki Güncel Bitcoin Sayısı!

Borsalardaki Bitcoin (BTC) miktarı ciddi anlamda düştü, peki fiyat neden artmıyor?
00:14
21 Eylül 2021

Glassnode’un zincir üstü verilerine bakılırsa kripto para borsalarındaki Bitcoin (BTC) miktarı ciddi anlamda düştü. Üstelik son birkaç haftadır bu düşüş devam ediyor. Peki bu kadar Bitcoin (BTC) nereye gidiyor ve fiyat buna rağmen nasıl bu kadar düşebiliyor?

Bitcoin (BTC) Miktarı Azalıyor

Glassnode verilerine göre borsalardaki Bitcoin (BTC) miktarı Şubat 2018 seviyelerine kadar geriledi. Fiyatın 6.000-10.000 dolar aralığında olduğu günlere düşen Bitcoin miktarı fiyatın aşağı yönlü seyrini engelleyemiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi borsalarda bulunan BTC miktarı ciddi anlamda azaldı. Ocak 2017 ile 2018 Ocak arasında borsalardaki Bitcoin miktarı fiyatla uyumlu şekilde artmaktaydı. Ancak 2019 Ocak ve 2020 Mart ayında fiyat düşerken borsalardaki BTC miktarı artmaya devam etti. Bu dönemden sonra ilk defa fiyat nispeten yükselmiş olmasına rağmen kripto para borsalarında bulunan Bitcoin sayısı düşüyor.

Bitcoin (BTC)’ler Nereye Gidiyor?

Glassnode, borsalardan ayrılan Bitcoin’lerin önemli kısmının kişisel soğuk cüzdanlara gittiğini söylüyor. Yatırımcılar borsaların hacklenme riskine karşı yatırımlarını daha güvenli olan soğuk cüzdanlarda saklıyor. Özellikle orta ve uzun vadeli yatırımcıların izlediği bu yol fiyat üzerindeki satış baskının da azalmasını gerektiriyor. Peki ama fiyat neden düşmeye devam ediyor? Elbette bunun sebebi borsalarda aktif olarak kripto para yatırımı yapan kısa vadeli yatırımcılardır. Özellikle yeni yatırımcıların önemli kısmı piyasaları domine eden önemli haberlere bağlı olarak pozisyonlar açmaya devam ediyor.

Glassnode konuyla alakalı şunları söylüyor:

“Mayıs ayında gözlenen girişlerin piyasa tarafından emilmesi ve yatırımcıların varlıklarını soğuk cüzdanlara taşıması nedeniyle borsalar arasındaki net denge düşmeye devam etti”.

Fiyatın orta vadeli hedeflerini yakalaması yeniden borsalara Bitcoin girişini artıracaktır. Ancak şimdilik bu durum fiyat için olumlu bir gelişme olarak yerini koruyor.

Bitcoin (BTC) 44.000 doların altında alıcı bulmaya devam ediyor. Gün içinde birçok kez 42.000’li seviyeleri test eden fiyatın günlük kapanışı kaçtan yapacağı son derece önemli, Çarşamba günü yapılması planlanan FED toplantısı kripto para yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar