X


Bitcoin (BTC) Karşıtlarına Ceza! El Salvador’da Hükümet Tehdide Başladı!

Bukele ve ekibi, Bitcoin (BTC) kararının arkasında duruyor.
22:05
6 Eylül 2021

Ülkede artan Bitcoin protestoları kararlı El Salvador hükümeti tarafından bastırılıyor. Ülkenin refahına Bitcoin (BTC)’in büyük katkı sağlayacağını düşünen Bukele ve ekibi harekete geçti. Bitcoin (BTC)’i kabul etmeyen işletmeler El Salvador hükümetinin sert yüzüyle tanışacak. Bugün açıklanan detaylara göre Bitcoin karşıtı işletmeler yaptırımlara maruz bırakılacak.

Bitcoin Karşıtlarına Yaptırım

Devlet Başkanı Bukele’nin hukuk danışmanı bugün verdiği bir röportajda Bitcoin ile ödeme almayı reddeden ve ulusan Chivo cüzdanını kullanmayan işletmeleri yaptırımla tehdit etti. Javier Argueta işletmelerin Tüketici Koruma Yasası kapsamında yaptırımlara maruz kalacağını açıkladı. Bundan 13 gün önce Bukele, sosyal medya hesabı üzerinden Bitcoin kullanımının ülkede gönüllülük esasına göre olacağını açıklamıştı. Bu açıklamaların üzerinden az bir zaman geçti ve hukuk danışmanı tam tersini söylüyor.

Javier Argueta

Javier Argueta

Bukele tam olarak şunları söylemişti:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Eğer nakit taşımaya devam etmek, bonuslardan faydalanmamak, yüksek havale komisyonları ödemek isteyenler varsa buna devam edebilirler. Bitcoin’i olan müşterileri ve bu avantajları kaybedeceklerini bilmeleri gerekiyor”.

Ülkedeki muhalefet birbirine zıt iki açıklamayı eleştirerek hükümeti yalancılıkla suçladı.

El Salvador ve Bitcoin (BTC)

8 Haziran tarihinde Yasama Meclisi tarafından kabul edilen Bitcoin (BTC) yasası Bukele için ülkenin kurtuluşuna katkı sağlayacak. Sınır ötesi ödemeler için inanılmaz derecede yüksek ücretler ödeyen El Salvadorlular yurt dışında çalışarak kazandıkları paranın önemli kısmını bu şekilde buharlaştırıyordu. Bukele buna bir çözüm düşündü ve Bitcoin Miami konferansında bunu açıkladı.

İlk defa bir ülke resmi olarak Bitcoin’i itibari para birimiyle birlikte kullanmaya başlıyor. Elbette bu durum heyecan verici ancak ülkenin önemli bir kısmı volatil yapısı sebebiyle bunun ülke için ciddi riskler barındırdığını düşünüyor.

Buna rağmen ülkedeki satıcıların Bitcoin (BTC) kabul etmesini mecburi hale getiren bir yasa onaylandı. Muhalefetin de desteğiyle Bukele karşıtları bu konuda fikir birliğine vardı ve protestolar başladı. Hatta bazı muhalifler daha ileri gidip Bukele ve ailesini lanetlemek için büyüler yaptı. Ancak pek başarılı oldukları söylenemez, çünkü Bukele ve ekibi hedeflerine ulaşmak için gözünü karartmış gibi görünüyor.

Ülkede yapılan anketler vatandaşların ezici çoğunluğu Bitcoin (BTC) kabulünde gönüllülüğün esas alınmasını istiyor. Bukele’yi destekleyen birçok vatandaşın da bu konuda muhalefet partileriyle aynı fikirde olduğu anketlere yansıdı.

Ancak yapılan büyüler tutmaz ve Bukele bir darbe ile indirilmezse büyük ihtimalle birkaç ay içinde ülkede Bitcoin (BTC) sıradan bir ödeme yöntemi haline gelecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar