X


Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Son Durum: BTC/USD Teknik Analizi

Bitcoin fiyatı için yükseliş yeniden başladı.
08:12
14 Haziran 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 13 Haziran tarihinde oldukça pozitif bir hareketlilik yaşadı ve fiyat 39.252 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Elon Musk’ın Tweeti İle Hareketlendi: BTC’de Son Durum

Elon Musk’ın, Tesla’nın yeniden Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini belirten açıklamalarından sonra gelen bu hareketlilik, fiyatın kritik direncin de üzerine çıkmasını sağladı. 38.000 dolar üzerinde tutunan Bitcoin, teknik analize göre ise çok daha yüksek bölgelere ilerleyebilir.

Bitcoin’in tüm zamanların rekoru olarak görülen 64.800 dolar seviyesine ulaştıktan sonra başlayan düşüş, iki ay gibi kısa sürede fiyatın 30.000 dolara çekilmesine yol açtı. Delphi Digital tarafından yapılan bir analiz ise Bitcoin için büyük bir değişimin kapıda olduğuna işaret ediyor. Bitcoin grafiğinde önemli bir baş ve omuzlar formasyonu görüldüğünü belirten uzmanlar, bunun kısa vadede biraz acı ancak uzun vadede yükseliş getireceğini düşünmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTC/USD Teknik ve Temel Analizi

Bitcoin fiyatının 52 haftalık görünümüne bakıldığında ise fiyatın ağır bir düşüş trendi etkisine girdiği ancak trendin henüz tam olarak bozulmadığı görülüyor. Bitcoin için %70 oranlarına varan düşüşler nadir olsa da bunların daha önce hiç görülmediğini söylemek doğru olmayacaktır. Bitcoin için bu sebeple 30.000 dolara düşüş bir son anlamına gelmiyor.

On-chain veriler arasında en önemlilerinden birisi olan SOPR ise yatırımcıların bir süredir zararına satış yaptıklarını göstermekte. SOPR verileri Bitcoin fiyatının gidişatını belirleme konusunda bir hayli önemli ve analist Filbfilb zararına satışların artık biteceğini düşünüyor.

SOPR ve Endeks, Yükseliş Gösteriyor

SOPR verileri son 2 gün içerisinde sıfırlanmaya işaret ediyor ve bu da yatırımcıların düşüş noktasında aldıkları BTC’leri yeniden kazanç ile sattıklarını gösteriyor. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de BTC için yeniden yükseliş sinyali vermekte. 15 seviyesinin altına kadar çekilen bu endeks, net bir dip sinyali vermişti.

Bitcoin fiyatı için şu an her şey olumlu duruyor ve lider kripto para birimi 40.000 dolardaki psikolojik direnci kırdıktan sonra yeniden 45.000 doları test etmeye başlayabilir. Bitcoin’in 45.000 dolar itibarıyla ise 50.000 dolar üzerini hedeflemesi bekleniyor. Bu aralıkta lider kripto para birimi için kritik desteğin ise 38.000 dolar olduğu unutulmamalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar