X

Bitcoin (BTC) Düşüşüyle Birlikte Milyonlarca Dolar Buhar Oldu!

Fiyatın ani hareketi çok sayıda yatırımcının zararına sebep oldu.
20:03
24 Ağustos 2021

Yeniden 50.000 doları kıran Bitcoin fiyatı bugün akşam saatlerinde 47.750 dolara kadar düştü. Gün içinde yaşanan %4’ü aşkın düşüş kaldıraçlı işlem yapan çok sayıda kripto para yatırımcısını üzdü. Milyonlarca dolar değerinde yatırım saatler içinde buhar oldu. Kayıpların boyutu kaldıraçlı işlemleri yeniden gündeme getiriyor.

Bitcoin (BTC) Düştü

Son 4 saat içinde 300 milyon dolar değerinde kaldıraçlı işlem pozisyonu likit olarak kapandı. Sadece 1 saatte Bybit borsasında 74 milyon dolar likit oldu. Aynı zaman diliminde ise 1 saatlik kayıp 150 milyon dolara yaklaştı. Kaldıraçlı pozisyon açan yatırımcıların yaşadığı kayıp bu işlem türünü de yeniden tartışmaya açtı.

Biriken pozisyonlar fiyat üzerinde ciddi riskler oluşturuyor. Bitcoin fiyatı hangi yöne giderse gitsin yaptığı ani hareketler yatırımcıların tüm paralarını kaybetmesine sebep oluyor. Gün içinde yükselişe oynayan sayısız yatırımcı 49.000 dolar seviyelerini bir fırsat olarak gördü, ancak yanıldı. Bitcoin (BTC) yeniden 50.000 doların üzerine çıkamadı, üstelik 48.750 desteğini kaybederek 47.700 seviyelerine kadar geriledi. Şu an Binance borsasında Bitcoin 47.900 dolardan alıcı buluyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemler Sınırlandırıldı

Binance kısa süre önce kaldıraçlı işlemleri 20 ile sınırlandırmıştı. FTX ve diğer borsaların da bu yönde adım atacağı konuşuluyor. Daha önce 100x ile açılabilen pozisyonlar artık 20 katına kadar çalışıyor. En azından Binance borsasını kullananlar daha büyük pozisyonlar açamıyor.

Kaldıraçlı işlemlerle ilgili bilgisi olmayanlar bu paralar nasıl buhar oluyor diyebilir. Kripto para yatırımlarında uzun süredir iki seçenek bulunuyor.

  • Marjin (Kaldıraçlı) İşlemler: Bu seçenekte kaldıraç miktarını belirleyerek alım yapıyorsunuz. Örneğin 20x kaldıraçlı şekilde alım yaptığınızda fiyatın %1 hareketi size %20 olarak döner. Yani 20x kaldıraçlı olarak Bitcoin yükselişine alım yaptınız ve fiyat %3 yükseldi. Bu durumda %60 kazancınız olur. Elbette fiyat sizin açtığınız pozisyonun tersine döndüğünde ise %60 zarar edersiniz. Bitcoin %5’in üzerinde düşüş yaşarsa 20*5=100 yani tüm paranızın %100’ünü kaybeder “likit” olursunuz. Bazı yatırımcılar çok daha fazla para kazanmak için bu riske giriyor ve ciddi kayıplar yaşıyor. Bugün akşam saatlerinde olan durum tam olarak budur. Saatler içinde 400 milyon dolar değerinde kripto yatırımı yok oldu.
  • Spot İşlemler: Kripto para yatırımcılarının USDT veya farklı bir paritede yaptığı alımlara spot alım denilmektedir. Fiyat %5 düştüğünde yatırımınız %5 değer kaybeder. Ani fiyat hareketlerinden kaldıraçlı pozisyon açanlar kadar etkilenmezsiniz. Üstelik uzun vadeli yatırımcıların tercih ettiği en mantıklı yöntem de budur.

Bugün yaşananların, özellikle piyasalara yeni dahil olan yatırımcılara ders olmasını ve çok daha yüksek risk içeren kaldıraçlı işlemlerin ciddiyetinin anlaşılmasını dileriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar