Bitcoin (BTC) Balinalarındaki Şaşırtan Değişim!

Bitcoin ETF süreci fiyatın da ciddi yükseliş yaşamasına sebep oldu. Peki bu süreçte balinalar ne yaptı?
19:08
17 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC’in ETF onayı fiyatın 63.000 dolara giden serüvenini destekledi. Beklentiyle başlayan süreç geçtiğimiz gün gelen onayla birlikte netlik kazandı. SEC ilk Bitcoin Vadeli ETF başvurusunu onayladı. Ancak bu süreci haftalarda önceden ön gören ve hazırlık yapanlar da bulunuyor. Son yükselişin kurumsal talep eşliğinde tetiklendiğini birçok uzman zaten paylaşmıştı. Santiment verileri de bunu doğruluyor.

Bitcoin (BTC) Balinaları

Pazartesi itibariyle ilk Bitcoin ETF’si New York borsasında işleme açılacak. Elbette bugüne kolay gelinmedi, fiyattaki aşırı volilite ciddi sayıda perakende yatırımcının zarar etmesine sebep oldu. Peki kurumsal yatırımcılar ETF onayından nasıl bu kadar emin oldular?

Santiment tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin balinalarının sayısı (100 ila 1.000 BTC‘ye sahip olan adresler), önemli ölçüde arttı. Özellikle 11 Eylül’den bu yana ağda 250’den fazla balina göründü. Balina sayısındaki mevcut artış, diğer dönemlere göre hızlı kabul ediliyor. Ciddi sayıda Bitcoin de soğuk cüzdanlara hızla taşınıyor. Birçok yatırımcı orta ve uzun vadeli hedefleri gereği borsalarda Bitcoin tutmuyor. Mevcut balinaların önemli kısmı son fiyat düzelmesini yaşayan hesaplardır.

Kripto para yatırımcılarını alıma iten diğer bir sebep ise %40’ın üzerinde artan fiyattır. Düşen trendi kıran fiyat artık 65.000 doların üzerini hedefliyor. Özellikle Bitcoin ETF onaylarının devamının gelmesi bekliyor. Bu durum kurumsal yatırımcıların kripto paralara daha fazla para sokmasına sebep olacak. Yani New York borsası ciddi bir balina evine dönüşebilir. Daha fazla kurumsal yatırımcının ve bilindik şirketin elinde Bitcoin veya Bitcoin ETF tutması imaj açısından da ekosistemi besleyecektir.

Bitcoin (BTC)

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC) 60.700 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri yeniden 1,14 trilyon doların üzerine çıktı ve dominasyon oranı 46,5 seviyelerindedir. Fiyatın mevcut konumu gereği hareketli ortalamaların neredeyse tamamı yükselişe işaret ediyor. Bu noktada haftalık kapanış önemlidir, eğer bu hafta 60.000 dolar üzerinde kapanış olabilirse fiyatın yükselişine devam edeceği düşünülebilir.

RSI halen nötr seviyede ve osilatörlerin önemli kısmı da nötr sinyal veriyor. Önümüzdeki ilk hedef 62.386 dolardır. Bu seviyenin desteğe dönüşmesi yükseliş için kritik olacaktır. PlanB bu ay için 63.000 doları hedeflemiş ve neredeyse bu hedef gerçekleşti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar