Reklam

Bitcoin Bir Ponzi Şeması Yüzünden Mi Düştü?

Bitcoin’in yeniden 10.000 doların altına düşmesinin sebebi bir dolandırıcılık faaliyeti olabilir mi?
12:00
15 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin geçtiğimiz günlerde güzel bir ivme yakalayarak fiyatını 11.950 dolar seviyesine kadar çıkarmıştı. Sonrasında nispeten stabil bir tablo çizen Bitcoin fiyatı, dün yaşamaya başladığı düşüşle fiyatını 9.600 dolar seviyesine kadar geriletti.

Çoğu analist fiyatın yeniden 12.000 dolara yaklaşmasıyla yeni bir boğa koşusunun başlayacağını dile getirmişti. Ancak şu andaki durum bunun tam tersini gösteriyor gibi…

Analistler Yanılıyor Mu?

Bu durum bazı analistlerin deyim yerindeyse yüzlerinin kızarmasına neden oldu. Örneğin, bir Goldman Sachs analisti Bitcoin fiyatının yakın zamanda 14.000 doları vurabileceğini ifade etmişti. Ayrıca analiste göre Bitcoin’in orta vadeli beklentilerinin artış eğilimi içinde olduğunu dile getirmişti.

Çoğu analist de önemli bir psikolojik seviye olan 10.000 doların aşılmasıyla Bitcoin’in yükselişe geçeceğini ifade ediyordu. Ayrıca teknik göstergelere göre 9.900 dolar seviyesinin bir sıçrama noktası olacağını ve buradan sonra yukarı yönlü yükselişin başlayacağını ifade eden analistler de vardı.

Ancak bu beklentilerin hiçbiri gerçekleşmedi ve Bitcoin 9.900 dolardan bir sıçrama yaşamadı. Peki, satış baskını etkileyen ne?

Ponzi Şeması

Çinli kripto para girişim kapitalisti Dovey Wan’a göre, bu son satış baskısı potansiyel olarak çok büyük bir ponzi şemasının sonucu…

Newsbtc’nin haberine göre Primitive Crypto’nun kurucu ortağı Dovey Wan dün yaptığı bir Twitter paylaşımıyla, Çin’de ortaya çıkan bir ponzi şeması olan PlusToken‘ın yakın zamanda 200.000 Bitcoin ve 800.000 Ethereum’u ellerinden çıkardığını belirtti.

Yapılan açıklamalara göre Wan’ın açıklamasında paylaştığı kişiler, “yüksek yatırım getirisine” sahip olduklarını iddia ettikleri sahte bir cüzdan piyasaya sürdüler ve bunun sonucunda 10 milyon yatırımcıdan fon topladılar.

Durum ortaya çıkmasına rağmen henüz projede yer alan tüm suçlular yakalanamadı ve projenin sahip olduğu varlıklar Huobi ve Bittrex’te yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar