reklamı kapat

Bitcoin, Altınla Aynı Yolu Mu İzliyor?

Bitcoin ve altının grafikleri karşılaştırıldığında aynı yolu takip ettikleri görülüyor…
12:00
18 Mart 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

“CabSav” kullanıcı adlı bir Twitter kullanıcısı 17 Mart’ta altının uzun vadeli grafiğini ve Bitcoin’in devam eden piyasa grafiğini paylaştı ve önemli bir noktaya parmak bastı. Aşağıda da görüldüğü gibi iki grafiğin takip ettiği hareketler neredeyse birbirinin aynısı

Altın ve Bitcoin

1970’lerin sonlarına küresel bir kargaşa hakimdi. Ayrıca başkan Nixon da Amerikan dolarını Altın Standart’a çekme kararı almıştı. Bu iki durumun etkisiyle altın, 1990’lardaki düşüşünü yaşamadan önce bu dönemde güzel bir yükseliş yakalamıştı.

Bitcoin ise tüm kripto para dünyasının bildiği gibi 2017 yılının sonlarında tüm zamanlar rekorunu kırdı ve 20.000 dolara kadar yükseldi. Ardından sadece on beş ay içinde 4.000 dolar seviyesine kadar düştü.

Altın ve Bitcoin’in yaşadığı döngüler zamansal olarak aynı gibi görünmese de iki varlığın da fiyatlarının belli bir dönemde sabitlendiğini rahatlıkla dile getirebiliriz. Ayrıca altının son kapitülasyonların ardından 2008 yılında yaşanan Büyük Durgunluk döneminde yine bir yükseliş grafiğini çizdiğini görüyoruz. Hatta bu dönemde altının yakaladığı fiyatın tüm zamanlar rekoru olduğu da açıkça görülüyor.

Bitcoin, Altını Takip Ederse…

Öte yandan Bitcoin’in altının grafiğini takip ettiğini farz edersek BTC’nin bir ralli sürecine girmenin eşiğinde olduğu tahmini yürütülebilir.

Ancak yine de bu tahminde de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Öncelikle iki grafiğin ölçeklendirmelerinin farklı olduğunu unutmamak gerek. Örneğin, altın 800 dolardan 250 dolara düşerken, Bitcoin 20.000 dolardan 3.150 dolara düştü… Ayrıca altının bu grafiği birkaç yılda ortaya çıkarken Bitcoin aynı grafiği yalnızca aylar içerisinde çizdi…

Bunların yanında Bitcoin’in “dijital altın” olduğunu dile getiren birçok isim var. Örneğin, eski JP Morgan yöneticisi Alex Gurevich, Bitcoin’in yaşamaya devam ettiği her gün dijital altın olmaya daha da yaklaştığını ifade etmişti. Gurevich’in yanı sıra ünlü yatırımcı Mike Novogratz, “Bitcoin’in dijital altın haline gelirken ağır bedel ödeyeceğini” dile getirmişti…

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.