X


Bir Muhbirin Bitcoin İtirafları

Edward Snowden Bitcoin hakkında ilginç açıklamalar yaptı.
11:00
25 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Ulusal Güvenlik Dairesi muhbiri Edward Snowden yeni yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i ve Blockchain teknolojisini masaya yatırdı. Avukatıyla yazışan Snowden:

Her girdinin üzerine tıklanarak ve “kaydet”e basılarak değiştirilebileceği eski bir veri tabanı hayal edin. Şimdi de girdide banka bakiyenizin olduğunu hayal edin. Biri bakiyenizi isteğe bağlı olarak sıfırlandığında hiç de iyi olmazdı değil mi? Öğrenci kredisi borcunuz olmadığı sürece.

Blockchain’lerin manipüle edilmeyen işlemlerin tarihini oluşturma yönünde bir çaba olduğunu belirten Snowden:

(Blockchain’in) en eski ve en çok bilinen kavramı, Bitcoin hakkında konuşuyoruz, yeni bir para formu. Ancak son aylarda bu “tarihler”deki her tür kaydın bir araya getirilme çabasını gördük. Anılması ve değişmemesi gereken şeylerin. Sağlık hizmeti kayıtları örneğin, ayrıca tapular ve sözleşmeler de.

Herhangi bir sökme mekanizması veya başka bir ‘hadi kötü olalım’ butonu yok ve böyle bir şey yaratmak için genellikle ağın en az %51’inin kuralların değişikliğine destek verdiği küresel bir konsensüs gerekiyor.

Kripto paraların kötü aktörlerin finansal suçlar işlemesine yardım edip etmeyeceği sorulan Snowden:

Onlara zarar verebilir, Blockchain’lere bağlı olarak kötü emellerinin kanıtını bilgisayarlarda bırakacaklar. Son 10 yılda öğrendik ki hükümet soruşturmacıları bunları penetre etmekte ciddi derecede yetenekli.

Snowden bazı insanların Blockchain’in günümüzde sansür ve monopolideki statükoyu bitirebileceğini düşündüğünü belirtiyor. Snowden’ın ileriye yönelik dileği de bu yönde.

Kaynak: dailyhodl.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER