X

Bir DeFi Projesi Daha Patladı: Milyonlarca Dolar Çekildi

Bu sefer hangi DeFi projesi saldırıya uğradı?
10:59
26 Ekim 2020

Merkeziyetsiz finans odaklı kripto para projeleri Eylül ayında sert bir darbe alsa da Ekim ayında piyasanın toparlanması bunların da nispeten eski günlerine dönmesini sağladı. DeFi projelerinden Harvest Finance ise yaşadığı bu olay ile toparlanan güveni zedelemiş olabilir. Bir saldırgan tarafından akıllı kontratlarında açık bulunan Harvest Finance, yaklaşık olarak 24 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Protokolü hackleyen kişi kimse onun şu an elde ettiği milyonlarca doları renBTC ile akladığı görülüyor. Saldırgan elindeki fonları Bitcoin’in sentetik versiyonu olan renBTC’ye çevirip daha sonra bunu Tornado Cash uygulaması ile takip edilemez hale getiriyor.

DeFi Uygulaması Harvest Finance’e Saldırı!

Tornado Cash son dönemde hackerların popüler uygulaması haline geldi ve saldırganlar zkSNARKS teknolojisi kullanan gizlilik aracı ile Ethereum işlemlerini saklayabilmekte. Harvest Finance konu hakkında yaptığı açıklamada saldırının Curve Finance Y likidite havuzu aracılığıyla yapıldığını belirtti. Söz konusu havuz normalde stablecoin yatırıp Bitcoin getirisi elde etmeyi hedefliyordu.

defi

Şu an ne kadar kullanıcının fonlarının bu DeFi projesi saldırısından etkilendiği bilinmiyor. Ancak söz konusu saldırı kripto para sektöründe  ve DeFi uygulamalarında yeniden oluşmaya başlayan güven ortamını kesinlikle olumsuz etkiledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar