X


Binlerce COMP Token Dağıtıldı: Güncellemedeki Bir Hata 80 Milyon Dolara Mal Oldu! 

DeFi protokolü Compund Finance’da yeni kullanıma sunulan bir güncellemede oluşan hata sebebiyle binlerce COMP dağıtıldı. 
08:22
30 Eylül 2021

Elde edilen son bilgilere göre, DeFi protokolü Compund Finance’da kullanıma sunulan yeni bir yükseltmede oluşan hata sebebiyle bazı kullanıcılara ödül olarak olağandışı miktarlarda COMP token gönderildi.

Olağandışı COMP Gönderimi

Compound protokolünün arkasındaki ekip olan Compound Labs, Çarşamba gecesi Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada, “Proposal 062’nin yürütülmesini takiben COMP’un dağıtımıyla ilgili olağandışı etkinlik bildirildi.” sözlerini kullandı.

Ekip açıklamalarına, “Tedarik edilen/ödünç alınan fonlar risk altında değil. Compound Labs ve topluluk üyeleri COMP dağıtımındaki tutarsızlıkları araştırıyor” şeklinde devam etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Birkaç saat önce kullanıma sunulan Proposal 62’nin amacı, COMP dağıtımını 50/50 hisse modeli yerine yönetim tarafından belirlenen oranlara dayalı olarak likidite tedarikçileri ve borçlulara bölmekti. Ayrıca yapılan açıklamalara göre yeni yükseltmede küçük hatalar da düzeltilecek.

Ancak yükseltilmiş Comptroller Contract’ta yer alan yeni bir bug, yanlışlıkla bazı kullanıcıların yaklaşık 50 milyon dolar değerinde 168.000 COMP token’ı talep etmesine izin verdi.

Compound Labs’ın kurucusu Robert Leshner yaptığı paylaşımlarda, Comptroller sözleşme adresinin sınırlı miktarda COMP içerdiğini ve ödülün çoğunluğunun farklı bir Reservoir sözleşme adresinde bulunduğunu dile getirdi.

80 Milyon Dolara Mal Oldu

Buna ek olarak Lesher konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, en fazla 280.000 COMP token’ının etkilenmiş olabileceğini dile getirdi. Bu da yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 80 milyon dolara eş değer bir varlığın etkilendiği anlamına geliyor.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre Comptroller sözleşme adresinde artık 112.000 COMP kaldı. Leshner, “COMP dağıtımını devre dışı bırakmak için herhangi bir yönetici kontrolü veya topluluk aracı yok. Protokolde yapılacak herhangi bir değişiklik, üretime geçmek için 7 günlük bir yönetim süreci gerektirir.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Compound Labs ve topluluk üyeleri COMP dağıtımını yamalamak için potansiyel adımları değerlendiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar