X

Binance CEO’su Uyardı Ama Yatırımcılar Bunu İstiyor!

Binance CEOsu Changpeng Zhao, Twitter üzerinden bir anket yaptı ve yeniliğin getirebileceği riskler konusunda uyardı. 
12:20
9 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hem geleneksel yatırımcılar hem de kripto yatırımcıları, borsalar aracılığı ile yatırım yapmak söz konusu olduğunda işlem ücretlerini en önemli etkenlerden biri olarak görüyor. Bu noktada Binance CEO’su Changpeng Zhao kullanıcılara, borsada sıfır işlem ücreti ile işlem yapmak isteyip istemediklerini sordu ve yanıt tüm risklere rağmen “Evet” oldu.

0 İşlem Ücretinin Riskleri

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası konumunda bulunan Binance CEO’su CZ, topluluktan gelen geri bildirimleri dikkate alan ve bu doğrultuda hamleler yapana bir yönetici olarak tanınıyor. Bu sebeple de CZ, Twitter’dan işlem ücretleri konusunda kullanıcıların düşüncelerini sordu.

Ücretsiz işlemler yatırımcılar için ideal gibi görünse de CZ bu süreçte ortaya çıkabilecek bazı sorunlara dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisinin ise wash trading işlemleri olacağı düşünülüyor. Yapılan açıklamalara göre bir kullanıcının piyasa etkinliğini manipüle etmek için bir dizi alım ve satım yaptığı işlemler olarak tanımlanabilecek wash trading  Binance’de VIP seviyelerine çıkmak için kullanılabilir.

Bunlara ek olarak CZ, ücretsiz işlemlerin getirilmesi ile Binance‘in yasadışı alım satımları tespit etmek için çeşitli araçlar da dahil olmak üzere çok sayıda güvenlik önlemi uygulamasını gerektireceğini belirtti. Ayrıca Binance’de her VIP seviyesi işlem ücreti konusunda önemli avantajlar sunuyor ve bu noktada da ücretsiz işlemlerin gelmesi ile birlikte VIP seviyelere gerek kalmayacağı ifade ediliyor.

Binance ve Ücretsiz İşlemler

Oy kullananların yaklaşık olarak %65’i hiçbir ücret ödemeden işlem yapmak istiyor görünüyor. CZ ise yeni sistemin getireceği zorluklardan bağımsız olarak “Kullanıcılarımızı dinliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Binance, düzenleyicilerden düzenli olarak kayıtlar ve işletim lisansları alırken dünya çapında genişlemeye devam ediyor. Örneğin; genişleme çizgisini sürdüren Binance‘in İspanyol yan kuruluşu Moon Tech Spain, Perşembe günü İspanya merkez bankası tarafından VASP olarak tescil edildi.

CZ ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kripto para birimlerinin yaygın olarak benimsenmesi için etkili düzenleme esastır. Platformumuz sektördeki en güvenli platform olmasını sağlamak için uyumluluğa önemli ölçüde yatırım yaptık ve AMLD 5 ve 6 uyumlu araçlar ve politikalar sunduk.” sözlerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar