Binance’dan BNB Chain için Sıfır Bilgi İspatı Teknolojisi Hamlesi!

Kripto para borsası Binance, Layer 1 BNB Chain'i için zkBNB adını verdiği kendi sıfır bilgi (ZK) ispatı ölçeklendirme teknolojisini duyurdu.
12:50
8 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Layer 1 BNB Chain’i için zkBNB adını verdiği kendi sıfır bilgi (ZK) ispatı ölçeklendirme teknolojisini duyurdu.

BNB Chain için Büyük Gelişme

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in ‘Endgame’ isimli makalesinde vurguladığı gibi, sıfır bilgi ispatı teknolojisi merkeziyetsiz Blockchain’lerin ölçeklenebilirliği için en uygun uzun vadeli çözümlerden biridir. Sıfır bilgi ispatı, ayrıntıları açıklamaya gerek kalmadan, belirli bilgilerin doğrulanmasını sağlamak için matematiksel kanıtları kullanan, gelişmekte olan bir ölçeklendirme ve gizlilik teknolojisidir.

BNB Chain‘i, en yaygın olarak kullanılan Layer 1 Blockchain’lerinden biridir ve 5,4 milyar dolardan fazla toplam kilitli değere (TVL) ev sahipliği yapıyor. Kripto veri platformu DeFiLlama’nın sağladığı verilere göre, BNB Chain TVL’si ile tüm Blockchain’ler arasında 3’nci sırada yer alıyor. BNB Chain’in sağladığı bilgilere göre, ZkBNB’nin amacı saniye başına daha hızlı işlemler (TPS), kesinlik, daha düşük işlem ücretleri ve “böylesi daha önce görülmemiş ölçeklenebilirlik” için ZK SNARK’lar olarak bilinen teknolojiyi kullanırken ağın güvenliğini temel katmanından sağlıyor.

Sıfır Bilgi İspatı Teknolojisi

Tüm bunlarla birlikte sıfır bilgi ispatı yeni bir teknoloji değildir. Aslında, sıfır bilgi ispatı teknolojisi 1985 yılına kadar uzanan 30 yıldan uzun bir süredir olan bir teknoloji Bununla birlikte, kripto para parlarda ZK ispatının uygulanması nispeten oldukça yeni. ZK SNARK‘lar ilk olarak bir Bitcoin hard fork’u olan Zcash‘de (ZEC) uygulandı ve son zamanlarda yüksek güvenlik sağlayışı ve uzun vadeli ölçeklenebilirlik konusunda üstünlüğü kanıtlandığı için ilgi görüyor.

BNB‘nin sıfır bilgi ispatı teknolojisi kullanmasının nedeni olarak işaret ettiği sorunlardan biri, işlemlerin işlenmesi ve sonuçlandırılması için karşı karşıya kalınan uzun gecikmeler. zkBNB’nin daha iyi işleyen uygulamalar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için elverişli olan işlem kuyruklarını önemli ölçüde azaltacağı iddia ediliyor.

BNB Chain’i bir adım öteye taşıyacak olan zkBNB’nin test edilmesi için test ağında (testnet) 2 Eylül’de yayına girmiş durumda ve BNB‘nin ana ağ (mainnet) lansmanının yılın sonundan önce yapılması hedefleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar