reklamı kapat

Benjamin Franklin, Kendi Zamanının Bitcoin Madencisi Olabilir Mi?

Yeni yayınlanan bir makale Bitcoin ve Benjamin Franklin arasında bağlantı kuruyor...
15:00
9 Temmuz 2019

Bitcoin’in kuruluşundan bu yana finans alanında ve dünya ekonomisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu ifade ediliyor. Peki, bunların hepsi daha önce de yaşanmış olabilir mi? Yayınlanan yeni bir makaleye göre Benjamin Franklin bundan 250 yıl önce benzer bir şey yaptı…

İlk Bitcoin Devrimi

250 yıl önceki Amerika kendi başına bir devrime doğru yol alıyordu. Bir İngiliz kolonisi olan Amerika İngiltere’den, geri sattığından daha fazla mal aldı. Bu da likidite eksikliğine neden oldu. Böylece sömürgeciler kendi paralarını basmaya başladılar.

Benjamin Franklin 1726 yılında kağıt para basmaya başladı ve bu da onu bir nevi Bitcoin madencisi yaptı. Ancak Amerikan sömürgecilerin altınları çok azdı ve karşılayabileceklerinden daha fazla para bastıkları için, paranın değeri azalmaya başladı.

İngilizler, sömürgelerde yeni para birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek amacıyla 1951 ve 1964’de Para Birimi Yasaları oluşturmaya başladılar. Ancak bunlar popüler değildi ve finansal egemenlik arzusu Amerikan Devrimi’nin itici güçlerinden biri haline geldi.

Sistemde Güvenin Gelişmesi

Paranın başarılı olmasının anahtarı sisteme güvenmekten geçiyor. İnsanlar ancak gelecekte bu parayı kullanabileceklerine inanıyorlarsa parayı kabul ediyorlar.

ABD Doları, fiili dünya rezerv para birimi olmak için yükselerek, kendisi için çok iyi iş çıkardığı söylenebilir.

Bununla beraber Bitcoin ve kripto paraların gelişmesi Amerika hükümetinin bazı kesimlerinde güçlerini kaybetme korkusuna sebep oldu.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i güvene ihtiyaç kalmayacak şekilde tasarladı. Yani Bitcoin’in kullanımını kontrol eden ve sınırlayan üçüncü taraflara güvenmeye gerek kalmıyor.

Tabii ki insanların Bitcoin’ bu sefer de hiçbir şey gerektirmediği konusunda güvenmesi gerekiyor. Zaman içinde bu gerçekleşirse Bitcoin dolar için bir tehdit haline gelebilir.

Öte yandan Amerika’nın eski başkan adaylarından Ron Paul mayıs ayında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in tamamen yasaklanma ihtimalinin çok düşük olduğunu ve doların ölümünün kaçınılmaz olduğunu ifade etmişti

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun