Avustralya, Kripto Para Borsalarından Bilgi İsteyecek

Avustralya kripto paralarla ilgili hamlelerine bir yenisini daha ekledi...
18:00
30 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre Avustralya Vergi Dairesi (ATO) bugün yaptığı açıklamayla, yeni veri toplama planlarının bir parçası olarak vergi sorunları hakkında olarak kripto para yatırımcılarıyla kişisel olarak irtibata geçmeye çalışacaklarını belirtti.

Bilgi Talebinin Amacı

Avustralya Menkul kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC) ve Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi (AUSTRAC) ile birlikte çalışan Avustralya Vergi Dairesi, yerel kripto para borsalarından işlemler ve kullanıcılar hakkında bilgi talep edeceğini açıkladı. Borsalardan toplanan bilgilerin, sermaye kazancı vergi raporlaması ile ilgili işlemlerin açıklanması amacıyla yatırımcılar ile iletişim kurmak için kullanılacağı belirtildi.

Bunun yanında Avustralya Vergi Dairesi komisyon üyesi Will Day bu konuyla ilgili, “ATO aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili vergi kaçakçılığı ve kara para aklamayı incelemeyi amaçlayan, Küresel Vergi Uygulamalarının Ortak Yönetimi’nin bir parçası olarak uluslararası çaba da sarf ediyor” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bu hamleyle Avustralya’nın, yerel kripto para birimi borsalarını ve kripto para sektörünü kontrol altında tutmak için mücadeleye devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Avustralya ve Kripto Paralar

Nisan 2018’de AUSTRAC ülkedeki kripto para borsaları için yeni düzenlemeler getirmiş ve tüm borsaların artık kuruma kayıtlı olmaları gerektiğini belirtmişti. Ardından AUSTRAC kayıt işlemlerinin 15 Mayıs 2018 tarihine kadar tamamlanması gerektiği yönünde yeni bir açıklama yapmıştı.

Ancak kurumun bu hamlelerinin yanında 24 Ağustos 2018’de görev başı yapan Avustralya’nın başbakanı Scott John Morrison kripto paralara karşı olumlu bir tavra sahip olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Morrison’ın açıklamalarını detaylı olarak bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Ayrıca tartışmalı vergi politikalarının devam ettiği Avustralya’da ASIC Eylül 2018’de borsa incelemelerinin arttırılacağını ifade etmişti. Bu açıklamanın hemen ardından Avustralya’nın PTT’si olarak tanımlayabileceğimiz Australia Post Ekim 2018’de müşterilerin katılımcı borsalardan dijital kimlik hizmetiyle Bitcoin satın alabileceğini duyurdu.

Ülkenin bu hamlelerinden anlaşılacağı gibi tüm dünyanın olduğu gibi Avustralya’nın da kafasının kripto paralar konusunda karışık olduğunu ifade edebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar