X


Arjantin’deki Artışlar Güvenli Liman Argümanını Çözer Mi?

Son zamanlarda devam eden güvenli liman argümanı, Bitcoin’in Arjantin’de de ilgi görmeye başlamasıyla bir kez daha gündeme geldi...
17:00
16 Ağustos 2019

LocalBitcoins’in Arjantin’deki verilerine göre Bitcoin ülkede %8 ile %28 getiri ile işlem görüyor. Peer-to-peer işlem platformunda yatırımcıların Arjantin’de daha fazla kazanıyor olması ülkede Bitcoin’e olan ilginin gözle görülür oranda arttığını kanıtlıyor… Bitcoin fiyatının bu hafta başlarında Ajantin’de artışa geçtiğini bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bitstamp ve LocalBitcoins Farkı

Bunun yanında Bitcoin’in “güvenli liman” olarak görülüp görülemeyeceğine dair farklı görüşler son zamanlarda gündemde yer ediyor. Ancak LocalBitcoins’in bu verileri lider kripto para biriminin güvenli liman olarak görülmeye başladığını işaret ediyor.

Kripto para birimi analisti Mati Greenspan tarafından ortaya çıkarılan rakamlar da Arjantin’de Bitcoin talebinin günden güne yükseldiğini gösteriyor. LocalBitcoins’te Bitcoin fiyatı, Bitstamp’ta olduğundan %8 daha yüksek işlem görüyor. Bunun yanında genel olarak Bitcoin en düşük Bitstamp’ta işlem görür ve genel itibariyle bu oran %0.5 civarında olarak karşımıza çıkar.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Greenspan’in açıklamalarına bakıldığında ise Bitcoin’in LocalBitcoins’te Bitstamp’a göre %28’e kadar daha fazla kazandırdığı görülüyor. Greenspan bununla ilgili, “Bitcoin belki yatırımcılar için hala riskli bir varlık ama bazıları için kesinlikle güvenli liman” yorumunu yapıyor.

Bitcoin/Güvenli Liman Argümanı

Bitcoin fiyatında son zamanlarda görülen fiyat hareketleri ve fiyatın 10.000 doların üzerine çıkması özellikle ekonomik sorunlar yaşayan ülkelerde vatandaşların Bitcoin’e yönelmesine sebep oldu. Bu durum da uzmanlar ve analistler arasında “Bitcoin güvenli liman mı?” sorusunun sorulmasına yol açtı.

Örneğin, dünyanın önde gelen yatırımcılarından Ari Paul Temmuz başında yaptığı açıklamalarda, insanların Bitcoin’in daha önce olmadığı gibi güvenli liman olarak görmeye başladıklarını ifade etmişti. Ancak Paul’ın aksine BMO Capital Markets’in uzman yatırım stratejisti ve analisti Brian Belski Ağustos başında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’i “güvenli liman” olarak tanımlamak için henüz çok erken olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar