Araştırma: Stablecoin’ler Hedef Haline Mi Geldi?

Matrixport'un araştırma müdürü, Paxos ve Binance USD token'ına yönelik incelemenin stablecoinlere yönelik doğrudan saldırı olmadığına inanıyor. 
13:48
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto finans hizmetleri Matrixport’un araştırma müdürü, Paxos ve Binance USD token’ına yönelik son incelemenin stablecoinlere yönelik doğrudan bir saldırı olmadığına inanıyor.

Stablecoinler Tehdit Altında Mı?

14 Şubat tarihli bir analizde Matrixport’tan Markus Thielen, BUSD ihraççısı Paxos Trust Company’nin token üzerindeki gözetimi konusunda yeterince katı davranmamış olabileceğini öne sürdü. Thielen sorunun kendi içinde stablecoinlerle ilgili görünmediğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Thielen, “Paxos, Binance ve Paxos tarafından ihraç edilen BUSD müşterileri için özel, periyodik risk değerlendirmesi ve durum tespiti yapma yükümlülüğünü ihlal etti” sözlerini kullandı.

13 Şubat’ta New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), Paxos’un Binance ile olan ilişkisinin gözetimiyle ilgili çözülmemiş birkaç sorunun bir sonucu olarak BUSD ihracını durdurmasını emretti.

Paxos ayrıca kısa süre önce, 3 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), federal menkul kıymetler yasaları uyarınca kayıtlı olmadığı iddiasıyla stablecoin ihraççısına bir Wells bildirimi gönderdiğini doğruladı.

Öte yandan Thielen, BUSD’nin Ethereum’da 11 milyar dolar ihraç ettiğini, ancak BNB Akıllı Zincir üzerinde de 4,8 milyar dolarlık Binance-Peg BUSD Token bulunduğunu belirtiyor. Binance, BUSD’nin Ethereum üzerinde kilitli olduğu ve Binance-Peg BUSD’nin BNB Zinciri ve Avalanche ve Polygon gibi diğer blok zincirlerinde ihraç edildiği sabitlenmiş bir token hizmeti sunuyor.

Thielen konuyla ilgili olarak, “Görünüşe göre NYDFS şimdi 4,8 milyar doların düzgün bir şekilde desteklenmeyebileceğinden ya da 1:1 destekli olmakla ilgili sorunlar yaşayabileceğinden endişe ediyor” sözlerini kullanıyor

Paxos ve BUSD

Paxos, 13 Şubat gibi yakın bir tarihte, “Paxos Trust tarafından ihraç edilen BUSD tokenleri, tamamen ayrılmış ve iflastan uzak hesaplarda tutulan ABD doları cinsinden rezervlerle 1:1 oranında desteklenmiştir ve her zaman desteklenecektir.” açıklamasında bulundu.

Buna ek olarak Thielen, düzenleyici eylemlerin bir kısmının, Binance’in müşteri fonlarını teminatla karıştırdığı 24 Ocak olayından da kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor. Ancak BUSD’ye yönelik son eylemler yine de bazılarının diğer sabit coinlerin başının belada olabileceğine inanmasına neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar