X

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak Kripto Paralarla Alakalı Konuştu!

Steve Wozniak kripto paraların geleceğiyle ilgili bazı tahminlerde bulunuyor.
00:19
30 Ekim 2021

Yahoo Finance ile yaptığı röportajda Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, kripto paralarla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Daha önce kripto dolandırıcıları sebebiyle YouTube ile karşı karşıya gelen Steve gelecekle ilgili pek iyimser beklentilere sahip değil.

Hükümetler ve Kripto

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, hükümetlerin kripto paralara artan ilgiden rahatsız olacağını düşünüyor. Ona göre genel kabulün artması hükümetleri kripto paraları yasaklamaya itecek. Yahoo Finance ile yaptığı röportajda Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, hükümetlerin kripto paraları kontrol edemediği noktada onları kısıtlayacağına inanıyor.

Yaygın benimsenmenin kripto paralara yasak getireceğini söyleyen Steve, şunları söyledi:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Sorun şu ki, hükümetler kriptoların asla kontrollerinden çıkmasına izin vermeyecek. Her şeyin kripto ile yapıldığı bir noktaya gelirsek ve gözlem ve vergilendirme için hükümetler kontrolü kaybettiğini düşünürse onları yasaklayabilir”.

Buna göre yakın zamanda Amerika’da geniş çerçevede yasal düzenlemeler gelebilir. Bu düzenlemeler vergiden, günlük yaşamda kullanıma kadar birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Ülkemizde halen kripto paraların ticarette kullanımı yasak ve vergilendirme konusu netleşmiş değil.

Bitcoin (BTC) Büyürse Yasaklanır

Wozniak, bu son yorumlarla, Bitcoin‘in çok büyük olması durumunda yasa dışı olmasının “çok muhtemel” olduğunu tahmin eden Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio‘yu tekrarladı. Ardından hükümetin tüm vergilerini enflasyondan elde ettiğini ekleyerek, bunu “yapay bir sistem” olarak nitelendirdi.

Ünlü mühendis devletlerin ve şirketlerin Bitcoin (BTC)’i değiştirememesini iyi bir şey olarak görüyor. Steve “Bitcoin (BTC) matematiksel olarak saf” ifadesini kullandı.

“Jack Dorsey gibi insanların konuşmasına ve kriptonun iş anlaşmalarımızın kalbi olması gerektiğine bayılıyorum. Ayrıca gizlilik odaklı işlemlerin doğru olduğundan da emin değilim”.

Kripto paraların izlenmesinin güç olduğuna değinen Steve, bu gizliliğin ihlal edilebilir olduğuna inanıyor. Yani Steve Wozniak kripto para ekosistemi büyüdükçe yasaklanacak ve hükümetle bir noktada bu işe “dur” diyecek diyor.

Fakat kripto paraların yasaklanması noktasında bir sorun var, internetiniz olduğu sürece kripto paralara erişiminiz engellenemez. Bankalar güçlü bir şekilde kripto para borsalarını kara listeye alsa bile bireyler kendi aralarında bu takas işlemlerini devam ettirebilir. Çin kripto paraları yasaklamayı deniyor, fakat DeFi sayesinde kullanıcılar tüm bu yasaklardan kolayca sıyrılmayı başarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar