X


Amerika’nın En Büyük Bankası Bitcoin (BTC)’in Neden Düştüğünü Açıkladı!

Bitcoin fiyatının asıl düşüş gerekçesini açıklayan banka Bitcoin'in geleceğine dair de önemli bir tahminde bulundu.
22:47
9 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador’un Bitcoin (BTC) kararı yürürlüğe girdiği gün BTC büyük bir kayıp yaşadı. Birçok uzman bu düşüşü El Salvador ile ilişkilendirmek istedi ancak JPMorgan onlara katılmıyor. Bugün paylaşılan bir makaleye göre Bitcoin’in düşüşü farklı bir sebepten dolayı gerçekleşti. Peki JPMorgan analistleri güncel fiyat hareketleriyle ilgili neler düşünüyor?

El Salvador Acele Etti

Protestolar ve teknolojik zorlukların gölgesinde El Salvador Bitcoin (BTC)’i yasal hale getirdi. Hatta 2 gündür ülkedeki zincir markalar dahil çoğu işletme Bitcoin ile ödeme kabul ediyor. Ancak JPMorgan ülkeye yarar sağlayabilecek bu adımın aceleye geldiğini savunuyor. Bukele tarafından alınan ve Bitcoin Miami etkinliğinde duyurulan karar aceleye gelmiş ve daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Makaleden önemli bir paragraf durumu şöyle özetliyor.

“El Salvador’un kötü tasarlanmış deneyi, bitcoin veya kripto para birimlerinin geleceği için kritik olmamalı. Kripto piyasaları bu hafta El Salvador’un aksaklıklarından zarar gördü. Ancak düşüşün sebebi net olarak bu değil”.

Bugün El Salvador ulusal kripto cüzdanını bakıma almak zorunda kalmıştı. Halkın tepkisini çeken bu adıma bir de teknik problemler eklenince iş iyice içinde çıkılamaz bir hal alıyor.

Üstelik makalede tüm işletmelerin ellerindeki Bitcoin (BTC)’i devlet güvencesiyle satmak istediğinde bunu başaramayacaklarından da bahsediliyor. Hükümet sadece 150 milyon dolarlık bir kasa oluşturdu yani aceleye gelmiş bu adım çok fazla sorununda doğmasına sebep oldu.

Bitcoin (BTC) Düşüşünün Asıl Sebebi

JPMorgan analistlerine göre düşüşün asıl sebebi fiyatta oluşan köpüklenmedir. Birçok yatırımcının beklentiyi satın aldığını söyleyen analistler fiyatta yaşanan düşüşler köpüklerin bir miktar söndüğünü savunuyor.

“Sınırlı arz elbette Bitcoin’i enflasyona karşı güçlendiriyor. Doğal olarak Bitcoin (BTC)’in zamanla satın alma gücü artacaktır. Ancak insanlar Bitcoin’i dolar ile ölçmeye devam edecek. El Salvadorlu tüccarlar BTC kabul edecek olsalar da ürün tedariklerini dolarla fiyatlayacaklar. Buna göre Bitcoin’in doların önüne geçme ihtimali bulunmuyor”.

Bitcoin lightning network konusunda bazı sorunlar olduğunu söyleyen analistler Strike ödeme ağının potansiyel riskler barındırdığını iddia ediyor. Güvenlik ve gizlilik riskleri sebebiyle en azından Bitcoin lightning network ile günlük hayatta BTC kullanmak bazı aksaklıklara yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar