X


XRP Fiyatında Ani Artış ve Düşüş: Hareketin Arkasında İse Coinbase Var!

Elde edilen son verilere göre geçtiğimiz saatlerde Ripple (XRP) fiyatında ani bir artış ve ardından ani bir düşüş yaşandı. 
08:23
10 Eylül 2021

Birçok borsa ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a açtığı dava sonrasında XRP işlemlerini ya tamamen durdurdu ya da askıya aldı. Dava süreci ilerlerken XRP işlemlerini yeniden başlatan borsalar oldu ve Coinbase’in de benzer bir hamle yapacağı ile ilgili söylentiler yayıldı. Ancak görünüşe göre haberler doğru değil.

Coinbase Yalanladı

Bugün erken saatlerde XRP/BTC, XRP/USD, XRP/GBP ve XRP/EUR olmak üzere üç işlem çiftinin Coinbase Pro uygulamasında yeniden kullanıma açıldığına ilişkin söylentiler ortaya atıldı ve bazı görüntüler ortaya çıktı.

Bu söylentilerin ardından yedinci en büyük kripto para birimi olan XRP’nin fiyatında hızlı bir artış olduğu görüldü ve fiyat %12 oranında bir yükseliş yaşadı. Ancak Coinbase Pro duruma anında müdahale etti ve ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Coinbase Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, teknik bir hata sebebiyle bu işlem çiftlerinin yeniden mobil uygulamada göründüğünü ancak kullanıcıların hiçbir işlem yapamadığını belirtti.

SEC, Ripple ve Coinbase

Bilindiği gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a açtığı davadan sonra 19 Ocak’ta Coinbase tüm XRP işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Ayrıca sadece Coinbase değil pek çok büyük borsa da benzer bir adım atarak kullanıcıların etkilenmesine sebep oldu.

Ancak Coinbase geçtiğimiz günlerde SEC’in de kendisine dava açabileceğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bir borç verme uygulaması olan Lend ürünü ile ilgili SEC, eğer ürün piyasaya sürülürse şirkete dava açacaklarını ifade ediyor. Dolayısıyla Coinbase’in Ripple ile aynı durumda kalabileceği anlaşılıyor.

XRP Fiyatı Nasıl Etkilendi

Coinbase’in yeniden XRP’yi listelediği ile ilgili söylentilerin ardından hızlı bir artış yakalayan XRP, söylentilerin yalanlanması ile birlikte aynı oranda düşüş yaşadı. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 1,12 dolarda işlem gören kripto para biriminin 1,24 dolarlık seviyelere kadar yükseldiği görülüyor.

Dolayısıyla aslında bu fiyat hareketlerine bakıldığında XRP’nin borsalarda yeniden listelenmesinin fiyatı ciddi oranda arttıracağı da kanıtlanmış oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar