X


SEC Bir Kez Daha VanEck ETF Kararını Erteledi: Artık Tüm Gözler Bu Tarihte!

Yapılan son açıklamalara göre VanEck Bitcoin ETF kararı SEC tarafından bir kez daha ertelendi. Nihai karar bu tarihte açıklanacak.
08:52
10 Eylül 2021

Kripto para ETF’lerinin kaderi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) elinde ve görünüşe göre SEC bu konuda oldukça uzun bir süreç izliyor. Yapılan son açıklamalara göre VanEck Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun bir süre daha araştırılmasına karar verildi ve SEC, 14 Kasım’da ETF ile ilgili kararını verecek.

SEC Yine Erteledi

VanEck, Bitcoin ETF başvurusunu ilk olarak geçen yıl Aralık ayında yapmıştı. O zamandan beri menkul kıymetler düzenleyicisi bir cevap vermeden inceleme süresini erteliyor ve dolayısıyla uzatıyor. SEC yaptığı son açıklamada ETF ile ilgili daha fazla inceleme yapacağını ve bu sebeple karar sürecini 60 gün daha uzatacağını ifade etti.

Elde edilen bilgilere göre SEC, fiyat manipülasyonuyla ilgili endişeler nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir Bitcoin ETF’ini onaylamıyor. Ancak ETF’ler, kripto para birimine gerçekten sahip olmadan kripto para yatırımı yapılmasına izin verdiği için dünya çapında giderek daha fazla ilgi görüyor. Dolayısıyla uzman isimler ABD’nin bir kez daha kripto paralar konusunda geride kalacağını ifade ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Farklı ETF’ler de Hala Onay Bekliyor

New York merkezli varlık yöneticisi onay için beklemeye devam ederken bir düzine başka şirket de kripto ETF’leri hakkında finansal gözlemciden bir cevap bekliyor. Bu firmalar arasında One River Asset Management, Ark Invest ve SkyBridge Capital bulunuyor.

Buna ek olarak SEC, ETF‘ler için değerlendirme süresini yalnızca üç kez uzatabileceğinden 14 Kasım, VanEck’in Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülüp sürülemeyeceği konusunda nihai kararın verileceği gün olacak.

Öte yandan menkul kıymetler düzenleyicisine sunulan birçok Bitcoin ETF’i, BTC spot piyasasına dayanıyor. Ancak, SEC Başkanı Gary Gensler daha önce yeni varlık sınıfına doğrudan yatırım yapmamayı sağlayacak bir kripto ETF’ini onaylamaya daha açık olacağını belirtti.

Bitcoin Fiyatı

Hafta başında 9.000 dolar gibi ciddi bir gerileme yaşadıktan sonra lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı iki gündür toparlanıyor. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 46.600 dolar üzerinde işlem gören BTC 7 Eylül’de 43.000 dolara kadar gerilemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar