reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Amerikan Milyader Mark Cuban, Kripto Paraların Ve Blockchain’in Gelecek Vadettiğine İşaret Ediyor

8 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Amerikalı milyarder yatırımcı ve ekranların tanındık yüzü Mark Cuban geçtiğimiz günlerde, bitcoini ve altında yatan teknoloji blockchaini ya da dağıtımlı kimlik teknolojisini, geleceğe giden yol olarak gördüğünü ifade etti.

Üstelik dijital paralara öncülük eden teknolojinin gerçek olmadığı ve hakiki bir değer taşımadığı gibi çeşitli iddialara karşı çıktı.

Amerikalı ünlü işadamı Bloomberg ile yaptığı bir röportajda bitcoinin, yatırımcıların alıp satabildikleri geleneksel hisse senetleri gibi bir değere sahip olduğuna işaret etti.

Cuban açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“…bu ilginç çünkü bana göre sadece arz ve talebe dayanan birçok varlık mevcut. Bilirsiniz bir hisse senedine sahip olmak size gerçek bir değer, mülkiyet hakkı ya da oylama hakkı vermez. Bir hisse senedi sahibi olmakla sadece o varlığı alma ve satma kabiliyetine erişirsiniz. Yani hisse senetleri beysbol kartı gibiler ve bence bitcoin de aynı şey…”

Ayrıca Cuban bitcoin ve kripto para piyasalarında işlem yaptığını ifadelerine ekledi. Önde gelen dijital paralara çoktan yatırım yaptığını hatta biraz ICO satın aldığını da doğruladı.

“…Biraz satın almıştım. Bir İsveç borsasına dayanan bir ETN aracılığıyla almıştım çünkü bana likidite sağlamıştı. ICO’larla da ilgilendim, aslında token satışlarıyla. Bence blockchain geleceğe yönelik uygulamalar için gayet mühim bir teknoloji…”

Ünlü yatırımcı Cuban’nın son açıklamaları, bitcoini gerçeküstü bir hayal olarak nitelendirdiği bir önceki düşüncesinden bir hayli uzakta. Cuban’ın şirketinin son hamleleri, şirketin kripto paralara oldukça iyimser yaklaştığını işaret ediyor. Şirket ekibinin ICO’lara ve blockchain projelerine yatırım yapmaya devam etmesinin bunu doğrular nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı bitcoin karşıtı düşünceler

Finansal sektörde nam salmış çeşitli uzmanlar sanal paralar hakkındaki aksi görüşlerini açık bir şekilde ifade etmişlerdi.

Geçtiğimiz Eylül ayının sonlarında ünlü yatırım bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon bitcoinin, sadece suçluların kullanabileceği bir dolandırıcılık olduğunu iddia etmişti. Üstelik ünlü yatırım fonu Bridgewater Associates’in başkanı Ray Dalio, dijital paraların boş bir hayalden ibaret olduğu yönünde görüş bildirmişti.
Aynı zamanda “Wolf of Wall Street” lakaplı kötü şöhretli Jordan Belfort bitcoinin “tuhaf bir şey” olduğunu belirtmişti.

Sektörün önde gelen isimlerinden sürekli gelen eleştirilere rağmen şu sıralar 4400 dolar civarlarından işlem gören bitcoin, yukarı yöndeki eğilimini sürdürüyor.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...