reklamı kapat

Altcoin’ler Güçleniyor!

Altcoin'ler güçlendikçe Bitcoin'in (BTC) piyasadaki payı da düşüyor.
10:00
20 Mart 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Orijinal kripto para Bitcoin’in (BTC) piyasa üzerindeki hakimiyeti altcoin’ler güçlendikçe azalıyor. Altcoin’lerin son zamanlarda değer kazandığını siz değerli okurlarımıza daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Bu yazılardan birine bu bağlantı üzerinde ulaşabilir ve konu hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Altcoin’lerin piyasada değer kazanması, Bitcoin’in piyasadaki payını da azalttı. BTC’nin piyasa hakimiyeti haberin hazırlandığı sıralarda %50,8 oranında.

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti

Kripto para piyasasındaki ilk varlık Bitcoin, piyasa üzerinde büyük bir hakimiyete sahip. Altcoin’lerin zamanla piyasaya çıkmasıyla gittikçe düşen bu hakimiyet değeri zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Altcoin sezonu olarak adlandırılan zamanlarda bu oranın düşmeye başladığını görüyoruz. BTC’nin piyasa hakimiyeti 17 Mart tarihinde %50,5 seviyesine kadar gerilemişti. Altcoin’lerin bir hayli rağbet gördüğü zamanlarda bu seviyenin %32 oranlarına kadar düştüğüne de şahit olmuştuk. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti geçtiğimiz ağustos ayından itibaren %50 seviyesinin altına gerilemedi.

Hangi Altcoin’ler Yükseldi?

Geçtiğimiz aylar boyunca kripto para piyasası bazı altcoin’lerin başarılı performansına sahne oldu. Bu performanslarında ardından altcoin’ler büyük oranda değer kazandı. Bunun gibi gelişmeler BTC’nin hakimiyetini düşürücü sonuçlar ortaya koyuyor. Son üç ay boyunca en çok dikkat çeken altcoin’ler arasına Enjin (ENJ), Binance Coin (BNB) ve Litecoin (LTC) gösterilebilir. Bu altcoin’ler üç aylık süreçte sırasıyla yüzde 400, 180 ve 97 oranında değer kazandı.

Bitcoin haricindeki kripto paraların toplam değeri 6 Şubat’tan 19 Mart’a kadar %33 oranında yükseldi. Bazı uzmanlara göre altcoin sezonu kapıda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.