X

Almanya 215 Bitcoin (BTC)’i Açık Artırmaya Çıkardı! Hangi Ülkenin Kaç Bitcoin’i Var?

Bu ülkenin elinde tam 14 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) bulunuyor.
20:58
25 Ekim 2021

Siber suçlara kripto paraların alet edilmesi elbette devletlerin hazinesine istemeden Bitcoin (BTC) soktu. Çok sayıda devlet suç geliri olarak ele geçirdiği kripto paraları tutmaya devam ediyor. Kuzey Ren-Vestfalya Adalet Bakanlığı, 25 Ekim’de açıklandığı gibi el koyulan Bitcoin (BTC)’leri açık artırmayla satışa çıkardı.

Açık Artırma İle Bitcoin (BTC)

Bugün başlayan ve 27 Ekim tarihinde sona erecek olan açık artırma birçok parçadan oluşuyor. Paketler 1,5 ve 10 BTC’lik lotlar şeklinde açık artırmaya çıkarıldı. Bitcoin’ler için 54.000 euro (62.700 USD) fiyat biçildi ve teklif alınmaya devam ediyor. Müzayededen elde edilen gelir, nüfus ve ekonomi bakımından Almanya’nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya hazinesine gidecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Eyaletin eline geçen Bitcoin (BTC)’ler bölgede yürütülen darknet soruşturmalarında ele geçirildi. İnternetin karanlık yüzü olarak bilinen darknet (veya deep web) siber suçluların pazar yeri olarak çalışıyor. Burada uyuşturucu, kişisel veriler, bilindik internet sitelerinin veri tabanları ve aklınıza gelebilecek hemen her şeyin satışı kripto paralarla kolayca yapılabiliyor. Bu konuda oldukça başarılı dizi, filmler bulunuyor.

Hangi Ülkenin Kaç Bitcoin’i Var?

Öyle bir ülke var ki 2019 yılında Bitcoin (BTC) rezervleri altın varlıklarını bile geçti. Elbette bu ülke Bulgaristan, elinde 200 binin üzerinde Bitcoin (BTC) bulunuyor. Siber saldırganlara yönelik yapılan operasyonda ele geçirilen Bitcoin’lerin değeri bugün milyar dolarla ifade ediliyor. Net rakam 213.519 ve bunun dolar karşılığı 14,2 milyar doların üzerindedir.

İkinci sırada ise Ukrayna geliyor. Suçlulardan ele geçirilen 46.351 Bitcoin (BTC) yaklaşık 3 milyar dolar ediyor. Üçüncü sıradaki El Salvador’un ise alın teriyle aldığı 700 BTC’si var, Bukele bunları günümüze göre ucuzken almıştı bugünlerde değeri 46,8 milyon doları geçti.

Listenin sonunda ise Gürcistan bulunuyor. Diğerlerine göre mütevazi olan Bitcoin (BTC) varlıkları 66 ile sınırlıdır.

Özellikle Bulgaristan 2019 yılından bu yana elindeki varlıkları tutmaya devam ediyor. Ülkenin GSYİH gücü 77,7 milyar dolar fakat elinde 15 milyar dolara yakın Bitcoin bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar